Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 

Idąc do lasu musisz na nie uważać. Są większe i groźniejsze od kleszczy

16

Strzyżak sarni (albo strzyżak jeleni), podobnie jak kleszcz, jest owadem żywiącym się ludzką krwią. Jednak w przeciwieństwie do kleszcza, jest większy i posiada trzy pary nóg oraz skrzydła. Jego ugryzienia są znacznie bardziej bolesne niż ugryzienia kleszcza. Jak się przed nimi chronić?

Idąc do lasu musisz na nie uważać. Są większe i groźniejsze od kleszczy
Idąc do lasu uważaj na latające kleszcze, czyli strzyżaki sarnie (Getty Images, Karl Ander Adami)

Strzyżak sarni, często określany jako "latający kleszcz", to owad obecny w polskich lasach i parkach. Stanowi duże zagrożenie dla zdrowia ludzi. Jego ugryzienia są nie tylko bolesne, ale także mogą przynieść wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Po ukąszeniu przez strzyżaka na skórze pojawia się swędząca grudka. Może być uciążliwa przez wiele tygodni.

Co więcej, u niektórych osób ugryzienie tego owada może wywołać wtórną reakcję alergiczną. Objawia się silnie swędzącymi, rumieniowymi zmianami skóry, które mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy.

Lasy Państwowe regularnie ostrzegają przed zagrożeniem ze strony strzyżaków. Jest to istotny sygnał dla wszystkich, którzy spędzają czas na terenach leśnych. W obliczu takiego ryzyka warto zachować szczególną ostrożność. Ponadto należy stosować odpowiednie środki ochronne, aby uniknąć kontaktu z owadem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Plaga ''latających kleszczy''. Ich ukąszenie jest bardzo groźne i bolesne

Czym różni się strzyżak od kleszcza?

Strzyżak różni się od "zwykłego" kleszcza przede wszystkim swoim wyglądem i zachowaniem. Jest znacznie większy od kleszcza, posiada trzy pary nóg oraz skrzydła.

Co więcej, strzyżaki są znane z tego, że atakują w dużych skupiskach, co sprawia, że trudno jest się przed nimi obronić. Potrafią wejść do nosa, uszu, wplątać się w włosy, a nawet dostać się pod powieki. To sprawia, że kontakt z nimi może być szczególnie nieprzyjemny i niebezpieczny dla zdrowia.

Strzyżak należy do rodziny muchówek. Pasożytuje na sarnach, jeleniach oraz łosiach, odżywiając się ich krwią. Po odnalezieniu żywiciela, samica strzyżaka odrzuca skrzydła i przywiera do futra żywiciela, gdzie dokonuje zapłodnienia i składa jaja. Z zapłodnionych jaj wykluwają się larwy, które rozwijają się w ciele żywiciela, wykorzystując go do swojego wzrostu i rozwoju.

Jak się uchronić przed ukąszeniem?

Aby uniknąć ukąszenia strzyżaka, warto przestrzegać kilku ważnych zasad. Po pierwsze, starajmy się unikać terenów leśnych, zwłaszcza tych, gdzie gromadzą się sarny czy jelenie. Właśnie te zwierzęta są podstawowym obiektem zainteresowania tego owada.

Jeśli jednak konieczne jest przebywanie w lesie, zaleca się noszenie jasnych ubrań. Ciemne kolory przyciągają strzyżaki. Ważne jest, aby odzież zakrywała całe ciało, co utrudni owadom dostęp do skóry.

Dodatkowym zabezpieczeniem może być stosowanie środków odstraszających owady, które należy spryskać na ciało i odzież przed wyjściem do lasu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić