Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 
aktualizacja 

Jak oszczędzać prąd? W 2022 roku czekają nas podwyżki rachunków

23

W roku 2022 znacząco podskoczą ceny prądu. URE zatwierdził już nową taryfę, która jest wyższa o 24 proc. od obecnej. Już w styczniu zapłacimy średnio ok. 21 zł więcej za energię. Warto w tej sytuacji zastanowić się, jak oszczędzać prąd? Można w ten sposób pomóc naszym portfelom.

Jak oszczędzać prąd? W 2022 roku czekają nas podwyżki rachunków
Jak oszczędzać prąd? To warto wiedzieć przed podwyżkami cen energii (Getty Images, Evgen_Prozhyrko)

Lada moment czeka nas znacząca podwyżka cen prądu i gazu. Rachunki za energię elektryczną podskoczą o 24 proc., a w przypadku gazu będzie jeszcze gorzej - w tym przypadku nowa taryfa jest wyższa o 54 proc. od obecnej.

Wysokie ceny energii elektrycznej to m.in. efekt tego, że Polska nadal sporą jego część produkuje z węgla, od którego odchodzi reszta świata. Zanim przerzucimy się na ekologiczne i odnawialne źródła energii, musimy żyć w dobie dość drogiego prądu. Warto w tej sytuacji zastanowić się, jak go zaoszczędzić. To może się bowiem przełożyć na znaczne oszczędności w naszych portfelach.

Jak oszczędzać prąd? To warto wiedzieć przed podwyżkami cen energii

Oszczędzanie prądu to kwestia pewnych nawyków, które początkowo mogą być trudne do przyswojenia, ale z czasem wejdą nam w rutynę.

Pierwsza zasada - wyłączaj nie tylko światło, ale też urządzenie elektryczne z gniazdka. Jeśli kładziemy się spać, to oczywistym jest dla nas wyłączenie światła w sypialni czy salonie. Wyłączamy też telewizor i inny sprzęt, ale pozostaje on aktywny. Nawet w tym trybie pobiera on prąd. Dlatego lepiej odłączyć urządzenie całkowicie z gniazdka.

Zobacz także: Wróciły maseczki na ulicach. Polska będzie następna? Lekarz tłumaczy

Druga zasada - stawiaj na energooszczędne urządzenia. Jeśli chcemy płacić niższe rachunki za prąd, to musimy pamiętać o tym, by korzystać z urządzeń, które mają niski pobór energii. Krokiem w dobrą stronę będzie m.in. zakup energooszczędnych żarówek LED, które są o ok. 80 proc. bardziej efektywne od tradycyjnych. Na dodatek dają mocniejsze światło.

Urządzenia elektryczne są pogrupowane według ilości zużywanego prądu. Jeśli dokonujemy wymiany sprzętu, czasem warto dopłacić do tego, który zużywa mniej energii. Odzyskamy później tę kwotę w comiesięcznych rachunkach za prąd.

Ważna jest też odpowiedni harmonogram pracy. Jeśli wiemy, że mamy do wykonania pewne zadanie przy biurku, zróbmy to w trakcie dnia i skorzystajmy ze światła dziennego. Jeśli przesuniemy nasz obowiązek w czasie i weźmiemy się za jego realizację wieczorem, niepotrzebnie wydamy krocie na prąd.

Kolejna zasada to właściwe wykorzystanie urządzeń elektrycznych znajdujących się w domu czy mieszkaniu. Lodówka powinna stać w zacienionym i chłodnym miejscu, kilka centymetrów od ściany. W przypadku pralki czy zmywarki do naczyń kluczowe jest to, by zapełniać je w całości i stosować przy tym krótsze programy pracy.

Jeśli posiadamy w kuchni czajnik elektryczny, to nie wlewajmy do niego więcej wody, niż potrzebujemy w danej chwili. Wcześniej możemy też wyłączać piekarnik, bo urządzenie zmniejsza temperaturę dopiero kilka minut po wyłączeniu.

W przypadku takich urządzeń jak smartfon czy laptop, warto pamiętać o ich wygaszaniu w momencie, gdy z nich nie korzystamy. Można też włączyć je w trybie oszczędzania energii, aby nieco wydłużyć ich działania na baterii.

Ważna jest też kwestia odpowiednio grzania i chłodzenia domu i mieszkania. Wysokie ceny prądu i gazu dotkną przede wszystkim tych, którzy w taki sposób ogrzewają swoje nieruchomości. Jeśli jest nam zimno, możemy ubrać się w dodatkową bluzę, a ulubiony film obejrzeć pod kocem. W przypadku upałów można zrezygnować z klimatyzacji, wybierając to w miejsce otwarcie okien i zrobienie przeciągu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić