Wigilia z zakazem handlu? Wiadomo, kto podejmie decyzję

36

Ustępujący rząd twierdzi, że 24 grudnia (wigilia) sklepy powinny być zamknięte. W zamian proponowane jest wprowadzenie niedzieli handlowej 10 grudnia, ale z możliwością robienia zakupów tylko do godz. 14:00. Jakie zasady ostatecznie zostaną wdrożone?

Wigilia z zakazem handlu? Wiadomo, kto podejmie decyzję
Czy 24 grudnia będzie można zrobić zakupy? (Getty Images, monticelllo)

Dotychczasowy rząd chciałby, żeby 24 grudnia sklepy były zamknięte. W zamian proponowane jest wprowadzenie niedzieli handlowej w dniu 10 grudnia.

Wówczas robienie zakupów byłoby możliwe tylko do godz. 14:00. Wszystko dlatego, że właśnie do tej godziny miała być ograniczona sprzedaż 24 grudnia.

Rozwiązanie to jest uzasadnione szczególnym czasem, jakim jest Boże Narodzenie oraz spotkaniami rodzinnymi Polaków - przekazała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, informując o przyjęciu wczoraj (14 listopada) przez rząd nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mieszkańcy Białegostoku o Szymonie Hołowni. “Tu na osiedlu mieszkał”

W momencie podejmowania decyzji projekt nie był jednak udostępniony na stronach Rządowego Centrum Legislacji, na co uwagę zwraca serwis gospodarka.dziennik.pl.

Zakaz handlu. Co przewidują obecne przepisy?

A co mówią aktualne przepisy? Regulacje w zakresie dopuszczania handlu są jasne:

Obecnie przepisy przewidują, że sklepy mogą być otwarte w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy oraz dwie przed pierwszym dniem Bożego Narodzenia - w tym roku są to 17 i 24 grudnia - spostrzega wspomniany serwis.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić