Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Fiskus ma nowy obiekt zainteresowania. Szykują się duże kontrole

22

Eksperci zauważają, że po okresie skupienia się urzędów skarbowych na kontrolach podatku dochodowego, kwestia VAT-u ponownie stanie się priorytetowa. Z uwagi na to, że w ubiegłym roku odnotowano znaczący wzrost tzw. luki VAT sięgający kilkunastu procent, płatnicy znowu muszą liczyć się z większą uwagą ze strony fiskusa.

Fiskus ma nowy obiekt zainteresowania. Szykują się duże kontrole
Szybkie tempo tzw. luki VAT. Szykują się większe kontrole urzędów skarbowych (Adobe Stock, DenisNata)

Luka VAT to kwota utraconych wpływów z podatku VAT, które budżet państwa powinien otrzymać na podstawie oszacowanej tzw. bazy podatkowej. Z Białej Księgi finansów publicznych opublikowanej przez rząd pod koniec kwietnia br. wynika, że w minionym roku odnotowano jej znaczący wzrost.

"Liczne zmiany zwiększyły skalę nieprzewidywalności i poziom skomplikowania systemu podatkowego w efekcie czego znacząco obniżyła się pozycja Polski w rankingu konkurencyjności podatkowej. Poprawa ściągalności podatków w przypadku podatku VAT okazała się nieodporna na kryzysy. Szacunki na 2022 i 2023 rok wskazują na istotny wzrost luki VAT" - pisał resort.

- Przez ostatnie osiem lat organy podatkowe skupiały się głównie na kontrolach podatku dochodowego, jednak obecnie obserwuje się zmianę tendencji, a urzędy skarbowe coraz częściej wstrzymują zwroty VAT — ocenił w rozmowie z portalem prawo.pl. Maciej Fiedorczuk, adwokat i menedżer w firmie EY.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Luka VAT. "Mamy relatywnie dużą szarą strefę, która unika płacenia VAT-u"

Szybkie tempo wzrostu tzw. luki VAT. Szykują się duże kontrole

Tempo wzrostu tzw. luki VAT jest bardzo szybkie. W 2021 roku wynosiła ona 2,6%, rok później wzrosła do 7,3%, a w 2023 roku sięgnęła poziomu aż 15,8%.

Nie umknęło to uwadze urzędów skarbowych. Jak dowiadujemy się z informacji przekazanych przez Ministerstwo Finansów, w ubiegłym roku przeprowadzono ponad 9 tysięcy kontroli celno-skarbowych, w porównaniu z nieco ponad 4 tysiącami rok wcześniej.

Nie powiem, że w ostatnim roku rządów PiS rozhulały się mafie VAT. Ale poprawa z lat wcześniejszych też nie była wynikiem tego, że dochodziło do efektywnej walki z nadużyciami. Poprawa była efektem cyklu, wzrostu PKB. Nie uważam, żebyśmy mieli teraz strukturalne pogorszenie - mówił w kwietniu minister finansów Andrzej Domański.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić