aktualizacja 

Zupełnie nowy gatunek morskiego smoka. Zaskakujące odkrycie

1

Brytyjski poszukiwacz Steve Etches odkrył dobrze zachowaną skamielinę ichtiozaura niedaleko Dorset. Oddał ją do zbadania ekspertom z Uniwersytetu w Portsmouth, gdzie okazało się, że to skamielina nieznanego wcześniej gatunku.

Zupełnie nowy gatunek morskiego smoka. Zaskakujące odkrycie

Megan Jacobs, badaczka i doktorantka na Baylor University w Teksasie, stwierdziła, że skamielina to nieznany dotąd gatunek ichtiozaura. Dwumetrowy osobnik żył 150 mln lat temu i został nazwany "Etches Sea Dragon". Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Plos One.

Odkrycia dokonał Steve Etches, który od lat poszukuje skamielin i prehistorycznych szczątek. W komunikacie prasowym opublikowanym w środę przez Uniwersytet w Portsmouth powiedział, że jest zaszczycony faktem, że nieznany wcześniej gatunek nazwano jego imieniem.  

To wspaniałe, że wciąż odkrywane są nowe gatunki ichtiozaurów, co pokazuje, jak różnorodne były te niesamowite zwierzęta w morzach późnej jury- powiedział Etches.
Zobacz także: Zaskakujące odkrycie nurków na dnie Bałtyku

Naukowcy zidentyfikowali obecnie pięć gatunków ichtiozaurów z późnej jury. Są znane jako smoki morskie ze względu na ich budowę ciała i niezwykle duże oczy. Meghan Jacobs zaznacza, że odnalezienie szczątków ichtiozaura z tego okresu graniczy z cudem, a większość z nich jest bardzo zniszczona. 

Ichtiozaury były drapieżnikami morskimi o dużych oczach, opływowym ciele i zaostrzonych zębach, których mogło być nawet 200. Pływały z prędkością nawet 70 km/h. Nowo zidentyfikowany gatunek ma duże ciało, stosunkowo małe płetwy i płaskie zęby, które wyróżniają go spośród innych ichtiozaurów. Jest to jednocześnie najmniejszy znaleziony ichtiozaur.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić