Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Ukraińcy uciekają od wojska. Leszek Miller zabrał głos

Z miesiąca na miesiąc sytuacja dla Ukrainy w wojnie z Rosją jest coraz trudniejsza. Wpływ na problemy naszych sąsiadów ma nie tylko brak amunicji, ale także brak żołnierzy. Na ten problem zwraca uwagę Leszek Miller, powołując się na artykuł "Politico".

Ukraińcy uciekają od wojska. Leszek Miller zabrał głos
Miller wskazuje problem Ukrainy. Tego im potrzeba (Getty Images, Valerii Heorhiian)

Państwa Zachodu obiecywały, że nie zostawiają Ukrainy samej, jednak nie da się ukryć, iż pomoc ta nie jest współmierna do potrzeb.

Nie chodzi tylko o to, że siłom ukraińskim kończy się amunicja. Opóźnienia Zachodu w wysłaniu pomocy oznaczają, że krajowi brakuje czegoś jeszcze trudniejszego do dostarczenia niż pociski: ducha walki niezbędnego do zwycięstwa.

Morale wśród żołnierzy jest ponure, obniżone przez nieustanne bombardowania, brak zaawansowanej broni i straty na polu bitwy. W miastach oddalonych o setki kilometrów od frontu zniknęły tłumy młodych mężczyzn, którzy ustawiali się w kolejce, by dołączyć do armii w pierwszych miesiącach wojny. I tutaj pojawia się największy problem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Paliwo smoleńskie się wyczerpało". Co zrobi Kaczyński?

Zachodnie media podkreślają, że jest coraz mniej chętnych w Ukrainie, którzy chcą walczyć z rosyjskim agresorem.

Jak wskazuje portal "Politico", na który powołuje się także polityk Leszek Miller, od początku wojny Ukrainę opuściło około 650 tysięcy mężczyzn w wieku poborowym uciekając przed wcieleniem do wojska. Ukrainie potrzeba nie tylko amunicji i sprzętu, ale także żołnierzy - napisał w sieci Leszek Miller.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Prezydent Ukrainy reaguje na problemy

Doskonale zdaje sobie sprawę z tego także prezydent Wołodymyr Zełenski. Kilka dni temu Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji, przyjętą 11 kwietnia br. przez ukraińską Radę Najwyższą (parlament).

Nowe prawo wprowadza w życie szereg zmian w obecnym systemie rekrutacji do wojska, rozszerzając uprawnienia władz do wydawania wezwań do wojska za pomocą systemu elektronicznego.

Ustawa przewiduje nowe regulacje dotyczące zwolnienia ze służby wojskowej, w tym po wzięciu do niewoli. Pobór zostaje zniesiony i zastąpiony podstawowym szkoleniem wojskowym trwającym pięć miesięcy. Będzie ono obejmowało osoby do 25. roku życia. Wszyscy obywatele zarejestrowani do służby wojskowej muszą zaktualizować swoje dane w systemie w ciągu 60 dni.

Oprócz tego Radio Swoboda przekazało, że parlament zobowiązał rząd do podniesienia do 70 tys. hrywien (1776 dolarów) miesięcznego wynagrodzenia żołnierzy na pierwszej linii frontu.

Autor: JAR
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić