O śmierci najemnika poinformował szef rejonu mezeńskiego w obwodzie czytyjskim Rosji, Walerij Awdiejew. Jak napisał, mężczyzna zginął 22 lutego w strefie "specjalnej operacji wojskowej", nie podając szczegółów jego śmierci.
Nie żyje Dmitrij Sidorow
Urzędnik poinformował, że w 1998 roku Rosjanin ukończył szkołę i mieszkał w mieście Sankt Petersburg. Jesienią 2022 roku "zgłosił się na ochotnika" do służby w prywatnej Grupie Wagnera i wyjechał na Ukrainę. 15 marca 2023 krewni dowiedzieli się o śmierci bojownika. Dodał, że Rosjanin ma dwóch synów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
We wsi, w której się urodził, Sidorowa żegnają jak bohatera. Tymczasem lokalny portal 29.ru ustalił, że mężczyzna był skazany za usiłowanie zabójstwa żony i w 2020 roku trafił za ten czyn do kolonii karnej.
Próbował zabić żonę. Z więzienia trafił na wojnę
Według ustaleń śledczych, mężczyzna dźgnął swoją żonę nożem w szyję, po tym, jak zażądała rozwodu. Kobieta jednak cudem przeżyła. W sądzie Sidorow przyznał się di ataku na żonę, ale zapewnił, że nie chciał jej zabić. Od 2017 roku relacje Sidorowa z żoną zaczęły się pogarszać "bo myślał, że go zdradza".
W Ukrainie walczy bardzo wielu najemników, którzy zostali zwerbowani z rosyjskich kolonii karnych. Większość z nich zginęła pod Bachmutem. Rzecznik ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych, Serhij Czerewaty, mówił w marcu, że "historia działalności tej niesławnej formacji powoli zbliża się do końca".
Coraz mniej wagnerowców
Czerewaty wyliczył, że liczba najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera, walczących pod Bachmutem na wschodzie Ukrainy, zmniejszyła się z ponad 45 tys. do około 7 tys. Więźniowie byli wysyłani do walki bez kamizelek kuloodpornych i hełmów.
Wprawdzie 7 tys. ludzi to wciąż poważna siła, lecz - biorąc pod uwagę wcześniejszy potencjał wagnerowców - należy ocenić, że jest to już schyłek działalności tej formacji - zauważył ukraiński dowódca w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji Kanał 24.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.