Orzechy są bardzo zdrowym, smacznym i łatwo dostępnym produktem spożywczym. W sklepach spożywczych i straganach możemy bez problemu kupić orzechy włoskie, migdały, orzechy brazylijskie, makadamia, pistacje, orzeszki piniowe, nerkowce, orzechy laskowe i orzeszki ziemne. Wszystko zależy od naszych preferencji smakowych.
Do najbardziej popularnych w naszym kraju orzechów można zaliczyć orzech włoski, który jest bogatym źródłem wapnia, fosforu, magnezu, żelaza i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Z kolei orzechy laskowe mają w sobie witaminę E, nazywaną również witaminą młodości. Orzechy nerkowca podnoszą wrażliwość organizmu na insulinę, dlatego regularnie powinny sięgać po nie osoby cierpiące na cukrzycę i insulinooporność. Orzechy brazylijskie dostarczają nam odpowiednią dawkę rzadkiego, aczkolwiek bardzo cennego pierwiastka, jakim jest selen.
Zdaniem ekspertów żywieniowych orzechy powinny na stałe zagościć w naszej codziennej diecie. Należy jednak pamiętać, że nadmiar tych bezcennych nasion może być szkodliwa dla zdrowia.
Po pierwsze jadłospis zbyt obfity w orzechy funduje nam znaczne ilości kalorii i przy okazji dodatkowe kilogramy. Może również przyczynić się do pojawienia się takich dolegliwości jak biegunka, wzdęcia i niestrawność.
Osoby spożywające orzechy w nierozsądnych ilościach są narażone na łamliwość paznokci, bóle mięśni oraz dolegliwości neurologiczne i żołądkowo-jelitowe i neurologiczne. Tego rodzaju problemy są efektem zatrucia selenem.
W niewłaściwie przechowywanych lub pochodzących z importu orzechach może rozwinąć się pleśń zawierające aflatoksyny, które wykazują właściwości kancerogenne. Bezpieczna dzienna dawka orzechów jest uzależniona od ich gatunku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.