Richard Lee dokonał nietypowego odkrycia na plaży w Traeth Lligwy we wsi Moelfre w północnej Walii. Mężczyzna opisuje, że natknął się na meduzę ostatniego dnia swojego urlopu. W pobliżu zaobserwował co najmniej kilka osobników.
Rozpoczęły się wakacje, dlatego pomyślałem, że warto ostrzec innych plażowiczów, zanim jakiemuś dziecku stanie się krzywda – podkreślił w rozmowie z North Wales Live.
Niezwykłe znalezisko u wybrzeży Wielkiej Brytanii
Znaleziona na plaży meduza to bełtwa festonowa, nazywana także włosiennikiem oraz lwią grzywą. Ta ostatnia nazwa pochodzi od żółto-pomarańczowego koloru macek, które mogą osiągać gigantyczne rozmiary.
Zwierzę żyje głównie w Oceanie Atlantyckim i Morzu Północnym. Spotykane jest także w Morzu Bałtyckim. Najczęściej ma to miejsce zimą, kiedy wiatry od lądu powodują wynurzanie się wody głębinowej.
Bełtwa festonowa to największa meduza na świecie. Średnica jej ciała może dochodzić do 2 metrów, a długość czułków nawet do 30 metrów. Największy znaleziony u wybrzeży Massachusetts w USA okaz miał macki mierzące ponad 36 metrów. Z tego względu, bełtwa bywa nazywa "najdłuższym zwierzęciem na świecie".
Morze wyrzuciło ją na brzeg. Poparzenia mogą być niezwykle bolesne
Meduza pojawia się w jednym z opowiadań o Sherlocku Holmesie Arthura Conan Doyle'a, zatytułowanym "Lwia grzywa". Okazuje się być w nim zabójcą uśmierconego w tajemniczych okolicznościach profesora akademickiego McPhersona. Choć została tam ukazana jako śmiertelnie niebezpieczna, w rzeczywistości nie stanowi zagrożenia dla życia człowieka.
Poparzenia parzydełkami bełtwy są bolesne zwłaszcza u dzieci. Mogą jednak zadawać ból nawet wtedy, gdy zostaną oderwane od meduzy. Cztery lata temu media obiegła historia dziecka zaatakowanego przez bełtwę festonową u wybrzeży Llandudno w Walii. Matka chłopca opisała, że górna połowa ciała syna pokryta była pomarańczową "wysypką". Bąble miały rozprzestrzenić się na jego plecy, ramiona oraz twarz.
Przez blisko 8 godzin był w całkowitej agonii, kompletnej rozsypce – podkreślała wówczas kobieta.
Obejrzyj także: Nowy gatunek z dna oceanu. Tajemnicze stworzenie nagrała kamera