Czy płacenie telefonem jest popularne w Polsce?
Chociaż Polacy są przywiązani do gotówki i kart płatniczych, doceniają korzyści, jakie niesie za sobą korzystanie z mobilnych aplikacji płatniczych. Liczba płatności mobilnych w III kwartale 2023 roku wynosiła już 377,8 mln transakcji[1].
Za popularnością mobilnych płatności, a w szczególności Google Pay, stoją przede wszystkim wygoda, oszczędność czasu i bezpieczeństwo, jakie oferują. Dlaczego? Podczas dokonywania płatności za pomocą aplikacji, terminal nie otrzymuje pełnych informacji o Twojej karcie ani innych wrażliwych danych.
Zamiast tego, przesyłany jest jednorazowy token (unikalny kod identyfikacyjny danej transakcji), który skutecznie utrudnia kradzież danych. Dodatkowo, każda transakcja wymaga potwierdzenia w aplikacji mobilnej, co stanowi potrójną barierę dla potencjalnych złodziei – musieliby zdobyć Twój telefon, ominąć blokadę ekranu i odgadnąć hasło używane w aplikacji.
Jak płacić telefonem? NFC i inne rozwiązania
Aby zapłacić telefonem, musisz spełnić kilka warunków. Po pierwsze, upewnij się, że Twoje urządzenie posiada wbudowany moduł NFC (Near Field Communication) – to bezprzewodowy system przesyłania danych, który jest niezbędny w transakcjach mobilnych. Pośredniczy bowiem w przesyłaniu informacji z telefonu do terminala płatniczego, o ile znajdują się w odległości ok. 20 cm od siebie.
Każdy w miarę nowy smartfon jest wyposażony w ten moduł. Trzeba go tylko włączyć przed użyciem. Służącą do tego opcję znajdziesz najpewniej w ustawieniach telefonu tam, gdzie znajdują się opcje dotyczące łączności i udostępniania.
Po drugie sprawdź, czy masz zainstalowaną aplikację Portfel Google (jeśli nie, to pobierz ją ze sklepu Google Play). Jest ona kompatybilna z systemem operacyjnym Android w wersji 8.0 lub wyższej. Po jej zainstalowaniu należy podpiąć kartę płatniczą do wirtualnego portfela Google Pay. Proces ten wyjaśniamy szczegółowo poniżej m.in. na przykładzie aplikacji Wonga Pay.
Dodawanie karty do Google Pay
Jeśli chcesz dodać kartę do wirtualnego portfela Google Pay, otwórz aplikację Portfel Google i kliknij w przycisk "Dodaj do portfela +", który znajduje się u dołu ekranu. W kolejnym kroku wybierz opcję "Nowa karta kredytowa lub debetowa". Jej dane możesz podać tak, jak Ci wygodnie – wpisać je ręcznie lub zrobić zdjęcie przy użyciu aparatu w telefonie. Na koniec pozostanie Ci tylko zaakceptować warunki świadczenia usług i zapisać kartę w portfelu.
W przypadku karty do rachunku Wonga Pay możesz to jednak zrobić znacznie szybciej. Jak ustawić płatność telefonem? Po zalogowaniu do Wonga Pay zobaczysz ekran główny. W jego dolnej części znajduje się przycisk "Twoja karta", a w nim przycisk "Dodaj do G Pay". Wystarczy tylko postępować zgodnie z komunikatami pojawiającymi się na ekranie, aby szybko podpiąć kartę do portfela Google Pay.
Płatności zbliżeniowe z Wonga Pay
Płatności telefonem przy pomocy Google Pay również nie powinny nastręczać trudności. Po prostu włączasz moduł NFC w telefonie, odblokowujesz telefon i zbliżasz jego tylną część do terminala. Niekiedy możesz zobaczyć dodatkowo komunikat proszący o wpisanie PIN-u do karty. Gdy to zrobisz, usłyszysz charakterystyczny dźwięk świadczący o zrealizowaniu płatności. Zbliżeniowo możesz wypłacić także gotówkę z bankomatu, o ile dany bankomat posiada funkcję wypłat zbliżeniowych.
Pamiętaj, że Google Pay może działać nie tylko na smartfonie. Jeśli chcesz, możesz zainstalować tę aplikację także na smartwatchu, aby wygodnie i szybko płacić za zakupy zbliżeniowo przy użyciu zegarka znajdującego się na Twoim nadgarstku.
To nie jest oferta. Przyznanie kredytu zależy od zdolności kredytowej. Szczegółowe warunki określają: Umowa Wonga Pay, Regulaminy Aplikacji Mobilnej Wonga Pay i Obsługi Kart Planet Pay oraz TOiP dostępne na: www.wongapay.pl/dokumenty. Kredytodawcą oraz dostawcą usług płatniczych jest Wonga.pl sp. z o.o. Wydawcą karty płatniczej jest Planet Pay sp. z o.o.
[1] https://www.cashless.pl/14890-udzial-platnosci-mobilnych-w-terminalach-3-kw-2023.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.