Co kryje się w musztardzie?
Nie tylko Polacy nie wyobrażają sobie życia bez musztardy. Niemcy dodają ją do słynnych wurstów, a Włosi swoją musztardę owocową do wołowego steku. Francuzi z kolei stawiają na musztardę Dijon. Jest ona najzdrowsza, gdyż zawiera same naturalne składniki i nie znajdziemy w niej dodatku cukru.
Potwierdziła to również w rozmowie z WP abcZdrowie dietetyk Jagoda Tębikowska.
"Najlepsza dla naszego zdrowia jest musztarda o niskiej zawartości cukru oraz soli, która robiona jest na bazie wina pozyskanego z winogron, a nie na bazie octu. Taka właśnie jest musztarda Dijon" – powiedziała ekspertka.
W kraju nad Wisłą najbardziej popularna jest musztarda sarepska, jest ona łagodniejsza i delikatniejsza w smaku. Z kolei fani ostrych potraw mają do wyboru musztardę rosyjską, kremską, czosnkową, a nawet z dodatkiem papryczki habanero czy jalapeno.
Witaminy w musztardzie
Musztarda to bogactwo witamin z grupy B. Znajdziemy w niej witaminę B1, której niedobór powoduje, że mamy problemy z pamięcią i koncentrację, jesteśmy ciągle zmęczeni i senni.
Musztarda zawiera też witaminę B2, która wspomaga oczy, chroni organizm przed stanami zapalnymi i zmniejsza ryzyko cukrzycy. To także źródło witaminy B3 odpowiedzialnej za obniżenie złego cholesterolu we krwi oraz witaminy B6 wspomagającej pracę układu sercowo-naczyniowego.
Musztarda a dieta
Po musztardę powinny też sięgać osoby dbające o linię i chcące schudnąć.
"Musztarda jest jednym z najmniej kalorycznych sosów zimnych. Jej głównym składnikiem jest gorczyca, która ma wiele prozdrowotnych właściwości – spala tłuszcz, wspomaga pracę wątroby, chroni organizm przed bakteriami i grzybami" ‐ powiedziała dla WP abcZdrowie Jagoda Tębikowska.
Czytaj też: Mało znany produkt. Włącz do diety
Musztarda na trawienie
Musztarda polecana jest również przy kłopotach trawiennych, warto po nią sięgać przy problemach z jelitami czy żołądkiem. Pomaga przy niestrawności i zatruciach.
Co więcej, słynie ze swoich właściwości żółciopędnych. To znaczny, że pobudza trzustkę, żołądek i wątrobę do pracy na pełnych obrotach. Nie wolno też zapominać, że gorczyca to cenne źródło siarki, która wykazuje działanie detoksykujące. Dzięki niej wątroba otrzymuje odtrutkę, a narząd jest sprawnie oczyszczany z toksyn, np. po zakrapianej imprezie czy przyjmowaniu leków.
Znajdziemy w niej też witaminę E, czyli witaminę młodości oraz żelazo, wapń, cynk, magnez, selen i żelazo. Charakterystyczny gorzki smak, ale i szereg cennych właściwości zdrowotnych, musztarda zawdzięcza synapinie, która znana jest ze swoim przeciwutleniających właściwości.
Czytaj też: To groźny niedobór. Objawy pojawiają się nocą
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl