Jan Muller| 

Niemiecki kontrwywiad: chińscy agenci działają na LinkedIn

9

Media społecznościowe, przede wszystkim LinkedIn, wykorzystywane są przez chińskie służby do zdobywania informacji i pozyskiwania źródeł, ostrzega niemiecki kontrwywiad.

Niemiecki kontrwywiad: chińscy agenci działają na LinkedIn
(iStock.com)

Szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) Hans-Georg Maassen ostrzegł przed rosnącą liczbą ataków ze strony chińskich służb. Według Hansa-Georga Maassena gwałtownie rośnie też zagrożenie ze strony dżihadystów z rosyjskiego Kaukazu Północnego.

Działający w sieci chińscy wywiadowcy infiltrując najpopularniejsze serwisy społecznościowe zdobywają informacje i pozyskują źródła tworząc fałszywe konta. Najmocniej obecni są na LinkedIn - "Frankfurter Rundschau" cytuje Maassena.

W przypadku Niemiec, celem Chińczyków są urzędnicy ministerstw, instytucji i urzędów. Od stycznia do października tego roku doliczono się ponad 10 tys. prób nawiązania kontaktu z obywatelami Niemiec. Inni też mają powody do obaw. Według szefa BfV państwa w Europie regularnie padają ofiarami cyberataków z wykorzystaniem nowych metod technologicznych.

Pracownicy chińskich służb udając naukowców, przedstawicieli firm doradczych lub rekrutujących ekspertów próbują nawiązać kontakt z potencjalnymi agentami. Wykorzystują do tego fałszywe profile - tłumaczy szef kontr-wywiadowców.

W rozmowie z mediami Massen podzielił się też obawami swojego urzędu przed coraz większym zagrożeniem płynącym z Kaukazu Północnego. Chodzi o islamistów "zaprawionych w bojach" najczęściej w wojnach czeczeńskich, Syrii i Iraku. Do Niemiec trafiają dżihadyści z doświadczeniem bojowym. BfV szacuje ich liczbę na ok. 500 osób. Większość przebywa w Hamburgu, Bremier i Nadrenii Północnej-Westfalii.

Zobacz także: Zobacz także:

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić