Radosław Opas
Radosław Opas| 
aktualizacja 

Odkryto starożytną świątynię. Leży na dnie „Egipskiej Atlantydy”

14

W zatopionym egipskim mieście Heracleion, które zostało przykryte przez wody Morza Śródziemnego około VII w., znaleziono tajemniczą świątynię. Naukowcy natrafili też na starożytne skarby i biżuterię.

Odkryto starożytną świątynię. Leży na dnie „Egipskiej Atlantydy”
(Youtube.com)

Świątynia leży na dnie morza. Odkrycia dokonał zespół archeologów dowodzony przez Francuza Francka Goddio. Naukowcy zanurkowali na głębokość 45 metrów w zatoce Abu Kir, w pobliżu Aleksandrii. Znaleźli tam kamienne kolumny, które, jak sądzą, należały do największej świątyni w całym Heracleionie. Miasto zostało po raz pierwszy odkryte w 2000 roku.

Eksperci znaleźli znacznie więcej. Oprócz świątynnych kolumn odnaleziona została też mniejsza konstrukcja, stworzona na wzór tych budowanych niegdyś przez starożytnych Greków. W morskich głębinach znajdowały się także złote monety, ceramika, artefakty rytualne i biżuteria. Naukowcy twierdzą, że są one w idealnym stanie.

Kolosalne posągi, inskrypcje i elementy architektoniczne, biżuteria i monety, przedmioty rytualne i ceramika - dla tej cywilizacji czas się zatrzymał – tak opisuje znalezisko Franck Goddio na swojej stronie internetowej.

Zobacz także: Zobacz też: Brytyjska Atlantyda. Naukowcy na tropie osady sprzed 8000 lat

Odkryć dokonano dzięki zaawansowanej technologii. Do odszukania starożytnych skarbów użyto m. in. specjalnych sonarów skanujących i magnetycznego rezonansu jądrowego. Następnie połączono dane geofizyczne uzyskane z pozycjonowania satelitarnego.

Doskonały stan przedmiotów sugeruje, że kolejne wykopaliska mogą przynieść więcej ważnych i przełomowych odkryć – oświadczyły władze Europejskiego Instytutu Archeologii Podwodnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić