Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Zasiłek opiekuńczy - co to jest i komu przysługuje?

12

Zasiłek opiekuńczy to specjalny rodzaj świadczenia dla rodziców i opiekunów, którzy są ubezpieczeni i muszą podjąć się opieki nad chorym dzieckiem bądź innym członkiem rodziny. Co zrobić, by go otrzymać?

Zasiłek opiekuńczy - co to jest i komu przysługuje?
Zasiłek opiekuńczy - co to jest i komu przysługuje? (Getty Images, Grzegorz Krzyzewski)

Zasiłek opiekuńczy - co to jest?

Zasiłek opiekuńczy to świadczenie wypłacane osobom, które muszą być zwolnione z wykonywania pracy z uwagi na opiekę np. nad chorym dzieckiem. Zasiłek przysługuje osobom ubezpieczonym i wynosi 80 procent podstawy wymiaru zasiłku. Zasiłek na chore dziecko do 14 lat i na zdrowe dziecko do 8 lat może być wykorzystany zgodnie z prawem w bieżącym roku przez nie więcej niż 60 dni kalendarzowych. 

W celu otrzymania zasiłku opiekuńczego składa się wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem, znany jako Z-15A. 

Wniosek o zasiłek opiekuńczy

Osoby, które chcą ubiegać się o zasiłek opiekuńczy, muszą złożyć do ZUS wniosek znany pod nazwą Z-15A; jego pełna nazwa to wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem. Wniosek powinien być przede wszystkim poprawnie wypełniony i zawierać dane zarówno osoby, która stara się o zasiłek, jak i dziecka, którego dotyczy opieka. W dokumencie należy również wpisać dane osób, mogących się ewentualnie podjąć opieki nad dzieckiem. Druk Z-15A ma uzupełnić pracownik starający się o zasiłek opiekuńczy oraz przedsiębiorca, który sprawuje opiekę nad dzieckiem.

Zasiłek opiekuńczy - komu przysługuje? 

Zasiłek opiekuńczy należy się każdej osobie, która jest ubezpieczona i musi zająć się opieką nad dziećmi albo innymi członkami rodziny podczas choroby. Przysługuje tylko osobie, która musi zrezygnować z pełnienia obowiązków pracowniczych z uwagi na sprawowanie opieki. Zasiłek nie zostanie wypłacony, jeśli we wspólnym gospodarstwie domowym są osoby mogące zająć się chorym lub dzieckiem. 

Według przepisów zasiłek opiekuńczy przysługuje w bieżącym roku kalendarzowym nie dłużej niż 60 dni. Dotyczy to oczywiście sprawowania opieki nad chorym dzieckiem do czternastego roku życia. Owe 60 dni obejmują też 14 dni na opiekę nad innymi chorymi członkami w rodzinie, do których zaliczane jest np. dziecko w wieku powyżej 14 lat. 

Zasiłku nie mogą otrzymać osoby, które w czasie opieki mają prawo do wynagrodzenia. Chodzi tu o wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy i za czas usprawiedliwionej nieobecności, a także za urlop wychowawczy i bezpłatny. 

Z zasiłku mogą skorzystać oboje rodzice, ale pod pewnym warunkiem. Przede wszystkim zasiłek za konkretny okres zostaje wypłacony tylko matce lub ojcu, nie obojgu, w praktyce osobie, która zawnioskuje jako pierwsza. 

Zobacz także: Nowy Aranż. Niesamowita metamorfoza salonu – zobacz jak stworzyć salon w stylu hamptons!
Autor: JAR
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić