Leśniczy z Nadleśnictwa Opole napotkał we wsi Tarnów Opolski rzadko spotykane młode dziki. Korzystając z okazji, nagrał maluchy, a wideo trafiło do sieci. Młode, wesoło popiskując, szły dalej i ani trochę nie przejęły się obecnością stojącego metr od nich człowieka.
Nie da się ukryć, że są przeurocze, jednak pojawia się pytanie: dlaczego są w łaty? Przeciętne młode dziki mają charakterystyczne umaszczenie szczeciny w brązowe paski. Te jednak o wiele bardziej przypominają grubszego dalmatyńczyka niż dziką świnię.
Czytaj także: To potwierdzone. Duda może skakać z radości
Dr Tomasz Podgórski z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży w rozmowie z TVN24 odpowiedział na to pytanie. Nie jest do końca pewne, co stoi za takim umaszczeniem młodych. Najbardziej prawdopodobne jest to, że dzik skrzyżował się ze zwykłą świnią. Innym wyjaśnieniem jest mutacja genetyczna ubarwienia, co zdarza się u wielu innych zwierząt.
Badania nad hybrydami dzików wykazały, że u ok. 20 proc. badanych znalazły się geny świni domowej. Nie jest to jeszcze do końca zgłębiony temat, dlatego ekspert wyjaśnił, że nie wiadomo, jaki wpływ na zachowanie takich zwierząt ma ich skrzyżowanie.