Inflacja w sierpniu wyniosła 10,1 proc. rok do roku - wynika z danych zaprezentowanych w piątek (15 września) przez Główny Urząd Statystyczny. Potwierdziły się tym samym wcześniejsze informacje z tzw. szybkiego odczytu, opublikowane pod koniec sierpnia.
W lipcu wzrost cen osiągnął poziom 10,8 proc. Oznacza to, że w sierpniu inflacja spadła, ale jednak nadal ma dwucyfrową wartość, co jest kiepską wiadomością dla milionów Polaków.
Inflacja w Polsce. GUS podał najnowsze dane
Sierpniowe dane inflacyjne są dość ważne, bo Polska dąży do tego, by osiągnąć jednocyfrowy wzrost cen. Adam Glapiński przewiduje nawet, że uda się tego dokonać we wrześniu. Z tego też powodu Rada Polityki Pieniężnej obniżyła ostatnio stopy procentowe, co jednak zostało dość chłodnie przyjęte przez rynki zagraniczne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeśli inflacja w Polsce nadal będzie spadać i to w dość szybkim tempie, RPP będzie miała możliwość dalszego obniżania stóp procentowych. Część ekspertów wątpi jednak w taki scenariusz. Zwłaszcza że ostatnia decyzja RPP doprowadziła do obniżki wartości złotego, który stracił kilkanaście groszy względem euro i dolara.
Inflacja w Polsce. Żywność drożeje
Dane GUS wskazują, że w ciągu ostatniego roku o 11,1 proc. wzrosły ceny usług. Towary podrożały rok do roku o 9,8 proc. Oznacza to jedno - tam, gdzie Polacy chcieliby znaczącego spadku cen, inflacja ciągle trzyma się mocno.
Czytaj także: Paragonowa rewolucja! "Spodoba się Polakom"
Żywność i napoje podrożały aż o 12,7 proc. O 12 proc. podrożało też użytkowanie mieszkania i nośniki energii. Podrożała też edukacja (13,5 proc.), restauracje i hotele (13,3 proc.), więcej płacimy za zdrowie (9,7 proc.).
Jeśli zagłębimy się w bardziej szczegółowe dane, to dowiemy się, że pieczywo podrożało o 10,9 proc., makarony o 14,1 proc., mięso wieprzowe o 16,4 proc., wędliny o 15 proc., śmietana o 14,9 proc. Dużo więcej płacimy też za jajka - w tym przypadku wzrost cen rok do roku wynosi 19,2 proc. O 18 proc. podrożały warzywa.
Rekordowy jest też wzrost energii cieplnej - aż o 36,1 proc. Znacznie więcej płacimy też za energię elektryczną - w tym przypadku jest drożej o 22,3 proc.
Czytaj także: Cios w Kościół. Doniesienia z Opola
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.