aktualizacja 

Polacy odchodzą od Kościoła. Apostazja w natarciu

112

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zamierza zbadać zjawisko apostazji w Polsce. Wszystko z powodu rosnącego zainteresowania odejściem z Kościoła wśród wiernych.

Polacy odchodzą od Kościoła. Apostazja w natarciu
Kościół planuje przeprowadzić badania nad apostazją. (Wikimedia Commons, Michael Henderson)

Ze zgromadzonych przez ISKK statystyk w 2010 roku wynika, że liczba apostatów nie przekraczała 0,5 tys. Między 2006 a 2009 rokiem było ich natomiast ponad 1 tys.

W stosunku do liczby chrztów to wciąż niewielki odsetek. Mamy jednak sygnały, nie tylko z mediów, że liczba aktów apostazji wzrosła - mówi cyt. przez Polsat News ks. dr Wojciech Sadłoń.

Temat powrócił, ponownie budząc zainteresowanie wśród pracowników ISKK, z powodu wzrostu aktów apostazji w ostatnich latach. Duchowni chcą zrozumieć, skąd bierze się wśród ludzi motywacja do opuszczenia KK.

Jako instytut naukowo-badawczy chcielibyśmy zająć się kwestią apostazji także pod kątem motywacji. Dziś z rozmów z duszpasterzami w parafiach wnioskujemy, że najogólniej mówiąc, apostazja wynika oczywiście z braku wiary, ale również negatywnego postrzegania roli instytucji Kościoła i jego obecności w przestrzeni publicznej, w tym z przekonania - nieadekwatnego z resztą do rzeczywistości - tłumaczy ks. Sadłoń (Polsat News).

Czym jest apostazja?

Apostazja to całkowite odrzucenie wiary i wyjście z Kościoła. Może to zrobić tylko osoba dorosła, która ukończyła 18 lat i ma pełną zdolność do czynności prawnych.

Gdy dojdzie do apostazji, odpowiednia adnotacja znajdzie się w księdze ochrzczonych, w parafii, w której odstępca miał chrzest.

Osoba, która dokonała aktu apostazji, traci prawo do sprawowania i przyjmowania sakramentów np. nie może wziąć ślubu kościelnego, a po śmierci traci prawo do pogrzebu w obrządku katolickim.

Autor: HNM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić