Sól
Zdaniem Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego osoby borykające się z nadciśnieniem powinny wyeliminować lub ograniczyć do minimum spożywanie soli. Jedna łyżeczka soli (5-6 g) w ciągu dnia to maksymalna dawka, jaką można zjeść. Niestety bardzo ciężko zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe, bo "biała śmierć" znajduje się prawie we wszystkich produktach spożywczych.
Sól możemy znaleźć m.in. w serach, wędlinach, zupkach instant, pieczywie, sokach warzywnych, piklach, płatkach śniadaniowych i mrożonkach.
Czytaj także: Bezcenny sok. Szybko pozbędziesz się stanów zapalnych
Tłuste potrawy i słodycze
Przy zbyt wysokim ciśnieniu lepiej z daleka omijać żywność, której spożywanie podnosi cholesterol i dostarcza do naszego organizmu nadmiar tłuszczu. Do takich produktów możemy zaliczyć m.in.: fast foody, tłuste mięso, słodycze, desery, wypieki cukiernicze, tłuste sery oraz jedzenie wysokoprzetworzone.
Czytaj także: Zaostrza objawy. Pojawia się ból i zesztywnienie stawów
Białe pieczywo
Chleb, bułki i makaron z białej mąki również nie sprzyjają leczeniu nadciśnienia. Pszenica zawiera skrobię i gluten, które podnoszą ciśnienie krwi. Kanapka z białego pieczywa i wędliny to jedna z najmniej zdrowych przekąsek. Takie śniadanie bardzo często zawiera znaczne ilości sodu i konserwantów, przez co wpływa niekorzystnie na prawidłowe ciśnienie tętnicze. Zdecydowanie lepszym wyborem jest pieczywo pełnoziarniste i chude mięso z kurczaka.
Alkohol
Alkohol nie tylko wyniszcza wątrobę i trzustkę, ale również działa niekorzystnie na nasz układ sercowo-naczyniowy. Wypicie napoju zawierającego procenty powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych i wahania ciśnienia tętniczego. Początkowo alkohol obniża ciśnienie o ok. 4 mmHg, ale wraz z upływem czasu podnosi je o 7 mmHg i utrzymuje je na tym poziomie. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby borykające się z nadciśnieniem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.