Cholesterol a tłuszcz
Badacze z Uniwersytetu Stanowego Pensylwania postanowili sprawdzić, czy zdrowotne właściwości awokado mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Naukowcy przeprowadzili badania, w których wzięło udział 45 osób w przedziale wiekowym od 21 do 70 lat. Uczestnikami badań były osoby zmagające się z nadwagą i otyłością, które nie paliły papierosów, nie miały większych problemów z ciśnieniem krwi, a ich ogólny stan zdrowia był dobry.
Czytaj też: Ofiary awokado. Chirurdzy alarmują
Awokado w diecie
Podczas eksperymentu, badane osoby jadły awokado zamiast produktów zawierające tłuszcze nasycone. Przez pierwsze 2 tygodnie badani byli na diecie, w której 51 proc. kalorii pochodziło z węglowodanów, 34 proc. z tłuszczu, a 16 proc. z białka.
Po dwóch tygodniach dieta została w zmieniona. W jednej grupie codzienny jadłospis był oparty na produktach o niskiej zawartości łuszczu. W innej grupie dieta miała umiarkowaną zawartość tłuszczu i nie występowało w niej awokado. W trzeciej grupie badani w swojej diecie mieli umiarkowaną zawartość tłuszczu i spożywali jedno awokado w ciągu dnia.
Czytaj też: Leczą stres pourazowy... narkotykami
W czasie badania uczestnicy jedli awokado Hass. Ta odmiana ma chropowatą skórę o ciemnozielonym lub czarnym kolorze. Po zakończeniu badań, osoby spożywające awokado miały o 13,5 mg/ml złego cholesterolu w stosunku do pozostałych. Poza tym osoby jedzące awokado miały lepszy poziom ogólnego cholesterolu i trójglicerydów we krwi.
Główny badacz, profesor dietetyki Penny M. Kris-Etherton stwierdziła, że te parametry stanowią bardzo istotny czynnik ryzyka sercowo-metabolicznego. Tłuszcze nasycone mogą przyczyniać się do zbyt wysokiego stężenia cholesterolu, dlatego warto je zastąpić wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi.
Czytaj też: Napiła się piwa. Dwa dni później zmarła
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.