Pierwsza komunia święta jest drugim sakramentem przyjmowanym przez wierzące dzieci. Zazwyczaj udziela się go osobom znajdującym się w drugiej klasie szkoły podstawowej. Nie każdy rodzic zdaje sobie jednak sprawę z tego, że nie wszystkie dzieci zostaną dopuszczone do pierwszej komunii.
Zasady zostały precyzyjnie określone w prawie kanonicznym. By dziecko mogło przyjąć sakrament, muszą być spełnione trzy kluczowe warunki, które wymienia serwis natemat.pl
Przede wszystkim takie dziecko musi być ochrzczone. Ewentualnie może dojść do chrztu przed komunią lub w jej trakcie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dziecko musi też przejść odpowiednie przygotowania do pierwszej komunii. Zanim przyjmie sakrament, powinno nauczyć się podstawowych modlitw. Poza tym musi uczęszczać na lekcje religii i podejść do pierwszej komunii.
Rodzice zaś muszą być wierzący i praktykujący. Jeżeli ten warunek nie zostanie spełniony, to dziecko nie może przystąpić do komunii, bo opiekunowie "nie wspierają rozwoju duchowego pociechy".
Zasady pierwszej komunii świętej. Oto wyjątek
Odpowiednie przygotowanie do pierwszej komunii to jeden z warunków dopuszczenia do sakramentu. Jest jednak pewien wyjątek od tej zasady. Chodzi o trudną sytuację życiową pociechy.
Jednakże dzieciom znajdującym się w niebezpieczeństwie śmierci wolno udzielić Najświętszej Eucharystii, gdy potrafią odróżnić Ciało Chrystusa od zwykłego chleba i mogą z szacunkiem przyjąć Komunię Świętą - podkreślono w Kodeksie Prawa Kanonicznego.
Czytaj także: Kiedy tłusty czwartek 2024? Musicie zapamiętać tę datę
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.