Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Anna Wajs-Wiejacka | 
aktualizacja 

Masz tę roślinę w ogrodzie? Grozi ci kara

93

Rdestowiec ostrokończysty, znany także jako rdest japoński, to roślina, która nigdy nie powinna znaleźć się w naszym ogrodzie. Uprawianie byliny jest niedozwolone i może skończyć się karą grzywny, a nawet ograniczeniem wolności. Jednak nie tylko kara powinna skłonić nas do rezygnacji z uprawy rdestu japońskiego. Dlaczego należy unikać sadzenia tej rośliny?

Masz tę roślinę w ogrodzie? Grozi ci kara
Rdestowiec ostrokończysty — dlaczego nie należy go uprawiać? (Pixabay)

Rdestowiec ostrokończysty jest rośliną, która naturalnie występuje w Korei, Japonii, Tajwanie, a także północnej części Chin. Na kontynencie europejskim pojawił się po raz pierwszy w pierwszej połowie XIX wieku i zaczęła swoją ekspansję. Dziś dość powszechnie występuje również w Polsce. Roślina szybko się rozrasta, wypierając rodzime gatunki. To sprawiło, że wprowadzono zakaz jej uprawy, by ograniczyć straty w ekosystemie.

Wypieranie przez rdestowiec ostrokończysty rodzimych gatunków roślin, to nie jedyny problem. Bylina prowadzi do stopniowej degradacji gleby, w której rośnie, zmieniając jej fizykochemiczne właściwości. Korzenie rośliny bardzo silnie się rozrastają. Posadzona w pobliżu chodników, z czasem niszczy ich nawierzchnię.

Portal top.pl wskazuje, że roślina sprawia problemy wszędzie, gdzie się pojawi. Przy traktach kolejowych ogranicza widoczność, a w obszarach nadbrzeżnych blokuje dostęp wody.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sposoby na kiwi

Z regulacji prawnych jasno wynika, że obowiązek usunięcia inwazyjnej rośliny spoczywa na właścicielu działki lub zarządcy terenu. Zagadnienie to regulują ustawa o gatunkach obcych z dnia 11 sierpnia 2021 r. oraz rozporządzenie wykonawcze w sprawie listy inwazyjnych gatunków obcych z dnia 9 grudnia 2022 r.

Jak skutecznie pozbyć się rdestowca ostrokończystego?

Rdestowiec ostrokończysty bardzo szybko się rozrasta i ma silne korzenie, przez co jego usunięcie jest wyjątkowo trudne. Wycięcie znajdujących się nad ziemią części byliny nie będzie skuteczne, bo będzie nadal rozrastała się przez podziemne kłącza. Należy usunąć także podziemne części rośliny. Do zwalczania rdestowca wykorzystywane są bardzo silne herbicydy lub metody mechaniczne.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Specjaliści zalecają sięganie po ten drugi rodzaj, bo nie niesie on ze sobą negatywnych konsekwencji dla gleby. Wiąże się jednak z większym nakładem pracy. Należy bowiem wykopywać roślinę i kosić jej kłącza nawet do 8 razy w sezonie.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić