Ubarwienie Danieli Zwyczajnych najczęściej jest rudobrązowe, poprzecinane jaśniejszymi plamami i ciemniejszą pręgą ciągnącą się wzdłuż kręgosłupa. Zdarzają się jednak osobniki wyróżniające się na tle pozostałych białym umaszczeniem. W ich przypadku często używano określenia albinosy, choć dziś wiadomo, że mamy do czynienia z osobnikami leucystycznymi.
Leucyzm jest chorobą, która charakteryzuje się częściowym lub całkowitym brakiem melaniny. To nie pierwsze leucystyczne osobniki danieli, które zostały wypatrzone w polskich lasach. Ich obecność dokumentowano w poprzednich latach na terenie kompleksów leśnych województwa małopolskiego, pomorskiego i śląskiego.
Choć, jak zauważają Lasy Państwowe, takie "umaszczenie nie sprzyja efektywnemu wtapianiu się w otoczenie", to osobniki o białej barwie nie muszą obawiać się zagrożenia, przynajmniej ze strony myśliwych. Jeden z nich w rozmowie z portalem Wadowiceonline.pl stwierdził, że zabicie białego osobnika przynosi pecha.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wśród myśliwych panuje przesąd, że można w ten sposób ściągnąć nieszczęście nie tylko na siebie samego, ale i na najbliższych. Ma pociągnąć za sobą "ciężką chorobę albo nawet śmierć". Wierzy się także, że zobaczenie tej "białej zjawy" przyniesie szczęście.
Nie tylko białe daniele wywołują zachwyt. Odnotowano również osobniki o odmiennym umaszczeniu
Wśród danieli możemy spotkać nie tylko białe osobniki, ale także te o niemal czarnym umaszczeniu. W ich przypadku za odstępstwo od kolorystycznej normy odpowiada melanizm. Jest to zaburzenie charakteryzujące się "zwiększoną zawartością melaniny w skórze i jej wytworach".
Osobnika o czarnym umaszczeniu udało się uchwycić na terenie lasów Doliny Baryczy. Zwierzę nazywane "Czarną Zmianą" zachwyciło wielu swoją wyjątkową i intensywną ciemną barwą. Niestety spotkanie osobnika o tym umaszczeniu w naturze nie jest proste. Jak wskazują leśnicy, jest to dość rzadkie odstępstwo od normy, rzadsze nawet niż osobniki leucystyczne.
Czytaj też: Wpadł przez komin. Chwycili za telefony
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.