Już w najblizszą środę, tj. 14 lutego, katolicy będą obchodzić Środę Popielcową. To święto, które symbolicznie rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Wówczas wierni udają się do kościołów, by symbolicznie posypać swoją głowę popiołem.
To także jeden z dwóch dni w roku (oprócz Wielkiego Piątku), w którym katolicy są zobowiązani do przestrzegania tzw. postu ścisłego. Oznacza on, że w ciągu całego dnia możemy spożyć tylko trzy trzy posiłki - dwa lekkie oraz jeden do syta. Ponadto obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
Post ścisły i rezygnacja z mięsa? Jest kilka wyjątków
Stosowanie postu ścisłego nie dla wszystkich jest jednak obowiązkowe. Od tej reguły istnieje kilka wyjątków. Podstawową jest wiek - post ścisły nie obowiązuje bowiem osób do 18 roku życia. Postu nie muszą także przestrzegać wierni po 60 roku życia.
Warto jednak dodać, że prawo kanoniczne nakłada na osoby nieletnie obowiązek przeżycia tego czasu w duchu pokuty. Dopilnowanie tej kwestii spoczywa natomiast na rodzicach, duszpasterzach i wychowawcach.
Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych to zasada, która również nie obowiązuje w przypadku osób młodych. Tym razem jednak granica wiekowa jest znacznie niższa - mowa o osobach przed 14 rokiem życia.
Obowiązek rezygnacji z pokarmów mięsnych nie obowiązuje także w szczególnych sytuacjach. Do takich należy obecność w szpitalu, a także osób korzystających z punktów zbiorowego żywienia, np. w jadłodajniach czy stołówkach dla potrzebujących. Ponadto posiłki z mięsem mogą spożywać także osoby chore, w przypadku których ograniczenie diety może wiązać się z zaburzeniem procesu leczenia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.