Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Aldona Brauła
Aldona Brauła | 

Psy wykrywają koronawirusa w 10 sekund?! Niezwykłe wieści z Helsinek

30

Na lotnisku w Helsinkach wprowadzono innowacyjne rozwiązanie. Pracują tam dodatkowe psy tropiące, które zostały przeszkolone do tego, żeby wykrywać u podróżujących Covid-19. Naukowcy, którzy prowadzą te badania, zapewniają, że wykrywalność jest bardzo wysoka.

Psy wykrywają koronawirusa w 10 sekund?! Niezwykłe wieści z Helsinek
Psy pracują na lotnisku przy wykrywaniu koronawirusa. (Getty Images)

Cztery psy rozpoczęły prace na lotnisku w Helsinkach w ramach finansowanego przez państwo programu pilotażowego. Zwierzęta zostały przeszkolone do tego, żeby wykrywać koronawirusa. Fińscy naukowcy mają nadzieję, że stanie się to tanią, szybką i skuteczną metodą testowania.

 Psy wykrywają koronawirusa w 10 sekund

To bardzo obiecujące. Jeśli zadziała, może okazać się dobrą metodą badań przesiewowych w innych miejscach, takich jak szpitale, domy opieki oraz na imprezach sportowych i kulturalnych – powiedziała Anna Hielm-Björkman z Uniwersytetu w Helsinkach, która nadzoruje badanie.

Według Anny Hielm-Björkman pies jest w stanie wykryć obecność koronawirusa w ciągu 10 sekund, a cały proces zajmuje mniej niż minutę. Po odebraniu bagażu pasażerowie przylatujący z innych krajów proszeni są o wytarcie szyi chusteczką. Słoik z chusteczką jest następnie umieszczany obok innych zawierających różne zapachy, a pies zaczyna je obwąchiwać.

Zobacz także: PiS i zmiany w koalicji? Radosław Fogiel: jeszcze porozumienia nie osiągnęliśmy

Jeśli okaże się, że pies wykrył wirusa, pasażerowi będzie się zalecać wykonanie bezpłatnego testu w celu zweryfikowania oceny czworonoga. Pies zazwyczaj daje znać o wykryciu Covid-19 poprzez szczekanie, skomlenie lub położenie się na podłodze.

We wstępnych testach laboratoryjnych psy weryfikowały zakażenia z niemal 100 proc. dokładnością, nawet na kilka dni przed wystąpieniem objawów u pacjenta. Naukowcy nie są jeszcze pewni, w jaki sposób psy wykrywają obecność wirusa. Francuskie badanie opublikowane w czerwcu wykazało, że zapach potu osób z zakażeniem różni się i zapachu potu zdrowej osoby.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić