Skutki niedostępności leków
Eksperci tłumaczą, że standardowo używane do leczenia świerzbu permetryna i malation są coraz mniej dostępne na brytyjskim rynku z powodu problemów w łańcuchu dostaw, wywołanych m.in. wojną w Ukrainie.
Sytuacja ta staje się poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego, szczególnie w domach opieki i środowiskach uniwersyteckich, gdzie bliski kontakt między ludźmi ułatwia rozprzestrzenianie się infekcji.
Zimowe miesiące zwykle przynoszą ze sobą dodatkowy wzrost liczby przypadków świerzbu - ludzie spędzają więcej czasu w zamkniętych, ogrzewanych przestrzeniach, które ułatwiają przenoszenie się wszelkich chorób.
Co więcej, z badań Brytyjskiego Stowarzyszenia Dermatologów wynika, że większość regionalnych przedstawicieli odnotowała wzrost zachorowań na świerzb w tym roku. Profesor Kamila Hawthorne z Royal College of GPs podkreśla, że wszędzie obserwowany jest wzrost przypadków świerzbu na poziomie wyższym niż średnia.
Jakie są objawy świerzbu?
Świerzb jest bardzo zaraźliwy, ale pojawienie się charakterystycznej wysypki może zająć nawet do ośmiu-dwunastu tygodni od zakażenia. Wbrew powszechnej opinii na świerzb nie są narażone wyłącznie osoby, które nie dbają o higienę.
Zarazić można się np. w hotelu, poprzez kontakt z materacem, na którym uprzednio spała osoba ze świerzbem. O ile bowiem pościele prane są w wysokiej temperaturze, o tyle materace nie podlegają tak restrykcyjnym procedurom.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To sprawa wyjątkowo problematyczna właśnie ze względu na to, że pierwsze objawy pojawiają się dopiero kilka tygodni po kontakcie. Często trudno dociec, gdzie i w jakiej sytuacji do niego doszło.
Trudno jednak chorobę zignorować - wysypka i uporczywe (nasilające się w nocy) swędzenie znacząco wpływa na jakość życia.
Jak leczyć świerzb?
Leczenie polega na nałożeniu odpowiedniego kremu lub balsamu na całe ciało (na noc), z koniecznością powtórzenia zabiegu po tygodniu. Leczeniu tego typu powinni zostać wszyscy domownicy oraz osoby, z którymi zainfekowana osoba miała bliski, długi kontakt fizyczny.
Aby świerzb nie powrócił (może utrzymywać się np. na ubraniu przez kilka dni), wyjątkowo ważne jest, by wyprać pościel, ręczniki i ubrania w wysokiej temperaturze. Warto również wziąć pod uwagę czyszczenie kanapy lub foteli.
W obliczu rosnącego zagrożenia zdrowotnego, istotne jest podnoszenie świadomości na temat choroby i jej wczesnego rozpoznawania, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji i złagodzić jej skutki. Niestety świerzb sam nie przeminie - leczenie jest konieczne.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.