Łosoś
Wyniki badań przeprowadzonych przez ekspertów z Harvard Medical School potwierdziły, że spożywanie ryb kilka razy w ciągu tygodnia pomaga zmniejszyć ryzyko udaru. W testach wzięło udział ok. 5 tys. osób, mających 65 lat i więcej. Zdaniem naukowców, kwasy omega-3, obecne w takich rybach jak łosoś, tuńczyk czy makrela, redukują stany zapalne w tętnicach, dzięki czemu poprawiają przepływ krwi i zapobiegają pojawieniu się zakrzepów. Poza regularnym jedzeniem tłustych ryb morskich należy również ograniczyć jedzenie czerwonego mięsa, które jest bogate w tłuszcze nasycone.
Czarna fasola
W tej odmianie fasoli znajdziemy m.in. cynk, potas, magnez, miedź, żelazo i molibden. Czarna fasola zawiera również antocyjany. Są to związki, które uszczelniają i zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych, chroniąc tym samym nasz układ krążenia. W trosce o nasze zdrowie powinniśmy zjeść przynajmniej kilka ziaren czarnej fasoli raz na tydzień.
Owsianka
Płatki owsiane mają w sobie sporo błonnika pokarmowego, który obniża cholesterol. Warto zacząć dzień od zdrowego posiłku i tym samym zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu w późniejszych latach życia.
Zobacz także: Lepiej unikać. Dotyczy to przede wszystkim jednej grupy
Migdały
Spożywanie jednej małej garści migdałów w ciągu dnia obniża zbyt wysoki poziom złego cholesterolu LDL we krwi i utrzymuje ściany tętnic w dobrej kondycji. Regularne sięganie po nasiona owoców migdałowca dostarczy do naszego organizmu odpowiednie ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E, witamin z grupy B i wielu cennych składników mineralnych.
Słodki ziemniak
Słodkie ziemniaki zawierają znaczne ilości błonnika, który reguluje poziom cholesterolu w krwiobiegu. Są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, co sprawia, że chronią nasz układ krążenia przed powstawaniem blaszek miażdżycowych i złogów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.