W chrzanie można znaleźć* witaminę A, C, witaminy grupy B, wapń, żelazo, fosfor, jod, potas, cynk, mangan, magnez, glukozany, błonnik pokarmowy i kwas foliowy*. Ten polski superprodukt zawiera o wiele więcej cennego dla organizmu kwasu askorbinowego niż owoce cytrusowe.
Chrzan zawiera również* synigrynę, która odpowiada za ostry zapach i charakterystyczny smak tej rośliny. Ten związek organiczny *zabija bakterie i grzyby, podnosi odporność na infekcje i stymuluje aktywność białych krwinek. Wykazuje także silne właściwości antyoksydacyjne, dzięki którym chroni nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, zmniejsza ryzyko nowotworów i opóźnia proces starzenia się organizmu. Synigryna znajduje swoje zastosowanie nie tylko w profilaktyce antynowotworowej, ale także pomaga zahamować przerzuty komórek rakowych.
Po syrop chrzanowy warto sięgać w sezonie jesienno-zimowy, podczas którego jesteśmy bardziej narażeni na grypę i przeziębienie. Stała obecność chrzanu w naszym codziennym jadłospisie pomoże pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, wzmocni nasze kości i tym samym obniży ryzyko osteoporozy. Potas obecny w tej leczniczej roślinie dba o dobrą kondycję układu sercowo-naczyniowego. Reguluje ciśnienie, zapobiega zakrzepom, poprawia elastyczność naczyń wieńcowych i mózgowych, chroni przed zawałem i udarem mózgu. To nie koniec listy walorów zdrowotnych chrzanu. Zarówno liście, jak i korzeń nadają się do użytku zewnętrznego. Można z nich przygotować okład lub maść, która pomoże osobom z chorymi stawami.
Czytaj też: Mało znany produkt. Włącz do diety
Czytaj też: To groźny niedobór. Objawy pojawiają się nocą
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.