Widok zająca na polu czy łące w Polsce nie należy do rzadkości. To jedne z popularniejszych ssaków w naszym klimacie, łatwo dostosowujące się do otoczenia i panujących warunków.
O tym, że ich okres rozrodczy znajduje się w szczytowym momencie postanowili przypomnieć leśnicy z Karkonoskiego Parku Narodowego. Z tej okazji przygotowali na temat szaraków kilka ciekawostek.
Czytaj także: To jest "marczak". Nie zabieraj go ze sobą
Samice zwykle rodzą od 2 do 4 młodych, niekiedy nawet 6. Młode rodzą się wyrośnięte, owłosione i z otwartymi oczami. Żywią się przez okres 2-3 tygodni mlekiem matki, a później muszą już radzić sobie same. Samice w ciągu roku mogą mieć 3 lub 4 mioty - czytamy na profilu KPN.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przy okazji leśnicy postanowili rozwiać pewien popularny mit na temat zająca europejskiego. Chodzi o popularne przekonanie, że te zwierzęta śpią z otwartymi oczami.
Teraz eksperci wyjaśniają, że wbrew powszechnym przekonaniom zające nie śpią z otwartymi oczami. Zamykają je, by odpocząć i porządnie się wyspać.
Zdarza im się z otwartymi oczami zastygać w bezruchu, co jest jedną z ich strategii obronnych. Kiedy czują się bezpieczne i zasypiają, to zamykają oczy - czytamy pod postem na profilu KPN.
Przy okazji warto przypomnieć o apelach leśników dotyczących nie wynoszenia znalezionych podczas leśnego spaceru młodych zwierząt. Najczęściej dotyczy to malutkich zajęcy lub saren, które pozostawione bez rodziców uczą się w ten sposób samodzielności i nie wymagają pomocy człowieka.