Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Nie wiecie, jaki telewizor wybrać? Kancelaria Premiera spieszy z pomocą

23

Wielkimi krokami zbliża się rewolucja w cyfrowej telewizji naziemnej. Cała Europa, w tym Polska, przechodzi na nowy standard DVB-T2/HEVC. Ponad 2 mln polskich domów nie ma odpowiedniego telewizora. Kancelaria Premiera w specjalnym komunikacie postanowiła pomóc Polakom w wyborze nowego telewizora.

Nie wiecie, jaki telewizor wybrać? Kancelaria Premiera spieszy z pomocą
Mateusz Morawiecki (Flickr, Krystian Maj, KPRM)

Jeżeli nie wiecie jaki telewizor kupić, to z pomocą spieszy Kancelaria Premiera. Jaki odbiornik w takim razie wybrać? Koniecznie zgodny ze standardem DVB-T2/HEVC. Będzie on uruchamiany od marca do czerwca, w czterech etapach obejmujących po kilka województw każdy. Bez odpowiedniego kodowania nie obejrzycie naziemnej telewizji cyfrowej.

Zobacz także: Polski Ład zachęca do kombinowania? Soboń: Każdy system do tego zachęca
Standard DVB-T2/HEVC przyniesie widzom wiele korzyści – większą ofertę programów, lepszą jakość obrazu i dźwięku, ale oznacza też większe wymagania względem ich telewizorów. Do odbioru telewizji naziemnej w wersji DVB-T2/HEVC konieczne będzie urządzenie obsługujące ten standard albo dekoder (tuner) do starszego typu odbiornika. Bez tego oglądanie programów naziemnych po 1 lipca 2022 roku nie będzie możliwe – czytamy w komunikacie Kancelarii Premiera.

Kiedy zacznie się przejście na nowe standardy? Etap 1 startuje od 28 marca, etap 2 od 25 kwietnia, etap 3 od 23 maja i etap 4 od 27 czerwca. Według danych, na które powołuje się Kancelaria Prezesa Ministrów – odpowiednich odbiorników nie ma aż 2 mln polskich domów. W związku z tym, aby nie stracić do niej dostępu, odbiorcy będą musieli kupić dekoder lub nowy telewizor.

Kupując telewizor lub tuner warto zachować ostrożność i wybrać sprzęt, który rzeczywiście spełnia nowe wymagania. Urządzenia wprowadzane teraz do sprzedaży muszą obsługiwać standard DVB-T2/HEVC i w sklepach dużych sieci raczej nie natrafimy już na niezgodne z nim modele. Problem może pojawić się jeżeli będziemy chcieli kupić sprzęt na internetowych platformach zakupowych – nowy lub pochodzący z drugiej ręki - przestrzega KPRM.

Wymieniając odbiornik, nie można liczyć tylko na to, co powie sprzedawca. Kupując telewizor lub dekoder dobrze jest nie polegać tylko na opisie udostępnionym przez sprzedawcę, ale zajrzeć też do dostępnych informacji producenta.

Autor: KRWL
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić