Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska| 

Niepokój na Tajwanie. Chiny przeprowadziły ćwiczenia wojskowe

Siły Zbrojne Chin przeprowadziły w zeszłym tygodniu kolejną rundę ćwiczeń w pobliżu Tajwanu. Poinformowała o tym w poniedziałek Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza. Wszystko po to, "aby usprawnić wspólne operacje bojowe".

Niepokój na Tajwanie. Chiny przeprowadziły ćwiczenia wojskowe
Chińskie samoloty wojskowe naruszyły w piątek przestrzeń obrony powietrznej Tajwanu (Getty Images)

Tajwan od lat skarży się na częste chińskie działania wojskowe w jego pobliżu. Są one głównie skoncentrowane w południowej i południowo-zachodniej części strefy identyfikacji obrony przeciwlotniczej wyspy.

Siły powietrzne Tajwanu poderwały piątek swoje samoloty, by "odstraszyć" 18 chińskich samolotów, które wleciały do ​​strefy obrony przeciwlotniczej. Kolejne wtargnięcia miały miejsce w sobotę i niedzielę, choć z mniejszą liczbą samolotów.

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza wydała w tej sprawie oświadczenie. Poinformowała w nim, że:

Siły morskie i powietrzne przeprowadziły od piątku do niedzieli ćwiczenia na wschód i południowy zachód od Tajwanu, aby "dalej testować i poprawić wspólne zdolności bojowe wielu służb i uzbrojenia".

Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało, że Chiny rozmieściły bombowce, myśliwce i samoloty do zwalczania okrętów podwodnych. Choć nie padły żadne strzały, a chińskie samoloty nie latały na obszarze samego Tajwanu, a jedynie w strefie obrony przeciwlotniczej, Tajwan nie śpi spokojnie.

Niepokój na Tajwanie wzrósł wraz z inwazją Rosji na Ukrainę. Wyspa obawia się, że Chiny podejmą podobny ruch, mimo że rząd w Tajpej nie zgłosił żadnych oznak, że ma to nastąpić.

W zeszłym tygodniu Japonia poinformowała, że ​​osiem chińskich okrętów wojennych, w tym lotniskowiec, przepłynęło między wyspami w południowej części japońskiego łańcucha Okinawy, na północny wschód od Tajwanu. Tajwan również przeprowadził w zeszłym tygodniu zapowiedziane ćwiczenia rakietowe u swoich południowych i południowo-wschodnich wybrzeży.

Chiny nigdy nie wyrzekły się użycia siły w celu przejęcia kontroli nad demokratycznie rządzonym Tajwanem. Cieśnina Tajwańska wciąż pozostaje potencjalnym militarnym punktem zapalnym. Rząd Tajwanu odrzuca jednak roszczenia Chin do suwerenności, twierdząc, że tylko 23 miliony mieszkańców wyspy mogą decydować o ich przyszłości.

Karolina Sobocińska, dziennikarka o2.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić