Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Odsłoniły je ulewne deszcze. Mają 2 tysiące lat

5

Ulewne deszcze, które przeszły nad Hiszpanią, odsłoniły starożytne kamienne rzeźby przedstawiające fallusa, twarz i róg obfitości. Rzeźby mogą mieć także wyjątkowe znaczenie. Naukowcy są podekscytowani, ponieważ wcześniej nie natknięto się na podobne rzeźby w tym rejonie.

Odsłoniły je ulewne deszcze. Mają 2 tysiące lat
Rzeźby zostały wykonane 2 tys. lat temu. (Uniwersytet w Alicante)

Rzeźby zostały wykonane w Tossal de La Cala, forcie datowanym na I wiek p.n.e. i położnym na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Po raz pierwszy zostały zauważone w styczniu 2020 r., jednak nie były odsłonięte w całości. Aby zapewnić im odpowiednią ochronę, miasto Benidorm nie informowało wcześniej o tym odkryciu.

Niezwykłe rzeźby sprzed 2 tys. lat

Ulewne deszcze, które nawiedziły tamte rejony odsłoniły rzeźby w całości. Na skałach można zauważyć twarz, fallusa i róg obfitości. Mają wymiary około 57 na 42 cm.

Archeolodzy pracujący na miejscu zauważyli, że brakuje kawałka skały, co oznacza, że rzeźby były w oryginale o wiele większe. Jesús Moratalla, dyrektor wykopalisk i profesor archeologii na Uniwersytecie w Alicante powiedział, że takie odkrycie w tym rejonie jest wyjątkowe, wcześniej nie natknięto się na podobne odniesienia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kupili prawie stuletni dom, urządzają go po kawałku. "Decyzję podjęliśmy w pięć minut"

Katherine Halcrow, doktor archeologii klasycznej na Uniwersytecie Oksfordzkim, zwróciła uwagę na symboliczne znaczenie rzeźby. W komentarzu dla Live Science powiedziała, że zarówno róg obfitości, jak i fallus były "tradycyjnie postrzegane jako dobre zwiastuny lub talizmany szczęścia, ochrony oraz urodzaju".

W szczególności fallus pełniłby funkcję apotropaiczną, co oznacza, że ​​jego funkcją byłoby odpędzanie zła od tego miejsca i ludzi z nim związanych - stwierdziła

Wykopaliska rozpoczęły się w Tossal de La Cala już w latach czterdziestych XX wieku. Uniwersytet w Alicante nadzoruje operacje w starożytnym forcie od 2013 roku.

Fort znany także jako castellum, miał służyć jako wieża strażnicza. Został zbudowany w 77 r. p.n.e. pod dowództwem Kwintusa Sertoriusza, rzymskiego buntownika i przywódcy wojen sertoriańskich toczonych przeciwko Republice Rzymskiej.

Autor: ABA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić