Przepisy stawiają sprawę jasno. Wnioski o świadczenie postojowe można składać najpóźniej w ciągu trzech miesięcy, od kiedy został zniesiony stan epidemii. W Polsce nie obowiązuje on od 16 maja 2022 roku.
Zatem osoby, które starają się o świadczenie postojowe, mają czas na złożenie stosownego wniosku do 16 sierpnia 2022 roku. Dotyczy to wniosków: RSP-D, RSP-DK, RSP-DB, RSP-DD, RSP-DD6, RSP-SK, RSP-C, RSP-CZ, RSP-CK, RSP-CD6 - zauważono na zus.pl.
Ile wynosi takie świadczenie? - Świadczenie postojowe przysługuje zwykle w wysokości 2080 zł, czyli 80 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę) obowiązującego w 2020 roku - spostrzega Grzegorz Dyjak z biura prasowego ZUS, cytowany na zus.pl.
Przedsiębiorca, który rozlicza podatki w formie karty podatkowej i jest osobą zwolnioną z opłacania podatku VAT, może liczyć na świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł - dodaje Dyjak.
Kto może otrzymać świadczenie postojowe?
Świadczenie postojowe przysługuje przedsiębiorcom i osobom wykonującym umowy cywilnoprawne, którzy negatywnie odczuli skutki występowania w Polsce COVID-19. Szczegółowe informacje na temat warunków, jakie trzeba spełnić, by dostać pieniądze, zawarte zostały na stronie internetowej zus.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.