Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Milena Górecka | 
aktualizacja 

Nowe badania potwierdzają. Tak zmniejszysz ryzyko cukrzycy

1

W ramach badania, które objęło ponad 6000 osób w wieku od 45 do 84 lat, naukowcy szczegółowo zbadali zależność między spożywaniem awokado a ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. Wyniki są obiecujące.

Nowe badania potwierdzają. Tak zmniejszysz ryzyko cukrzycy
Dlaczego warto jeść awokado? (Licencjodawca, ZenRial)

Awokado w diecie a ryzyko cukrzycy

Badanie, którego wyniki opublikowano w "The Journal of Nutrition", sugerują, że sposób, w jaki metabolizujemy pokarmy, może mieć kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia.

Naukowcy skupili się na awokado ze względu na obecność w nim specyficznych metabolitów. Analiza wykazała, że awokado pozytywnie wpływa na równowagę cukru we krwi, choć nie u wszystkich osób ten efekt jest jednakowy.

Nie jest to pierwsze badanie, w którym badano wpływ awokado na poziom cukru we krwi. Wcześniej wykazano już, że spożywanie awokado przez Latynosów w USA wiąże się z 20-procentowym zmniejszeniem ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 w ciągu sześciu lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dlaczego warto jeść pestkę z awokado

Inne zalety awokado

Awokado, oprócz swojego wpływu na poziom cukru we krwi, oferuje nam również inne korzyści zdrowotne.

Jest bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają w obniżaniu złego cholesterolu LDL, jednocześnie zwiększając poziom dobrego cholesterolu HDL. Zawiera również potas, który pomaga w regulacji ciśnienia krwi oraz flawonoidy i karotenoidy, które redukują stany zapalne w organizmie. Oznacza to, że jest składnikiem, który wielotorowo wspiera zdrowie serca.

Ten owoc jest również znaczącym źródłem błonnika, a więc jego spożywanie przyczynia się do lepszej pracy jelit i długotrwałego uczucia sytości, co jest istotne w kontekście kontroli masy ciała i zapobiegania otyłości. Awokado zawiera również gamę witamin (w tym witaminę K, E oraz witaminy z grupy B), minerałów i antyoksydantów. Wśród tych ostatnich znajdują się luteina i zeaksantyna, które mają pozytywny wpływ na zdrowie oczu.

Pestka awokado

Choć często traktujemy ją jako niejadalny odpadek, pestka awokado ma wiele cennych składników odżywczych i pielęgnacyjnych, które sprawiają, że wyrzucanie jej do kosza jest przykrym marnotrawstwem.

Pestki awokado są bowiem bogate w przeciwutleniacze, w tym katechiny i procyjanidy, które wykazują działanie przeciwnowotworowe. Zawierają też włókna i oleje, które mogą wspomagać trawienie i obniżać poziom cholesterolu.

Wystarczy zetrzeć ją na tarce i używać do posypywania dań. Nie tylko urozmaici ich smak (pestka ma posmak orzechowy), ale sprawi też, że będą znacznie zdrowsze.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić