Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Kontrole w całej Polsce. Będą sprawdzać działki

320

Wraz z nadejściem kwietnia działkowcy ruszają na swoje ROD-y by na nowo tchnąć w nie życie. Okazuje się jednak, że ich tropem podążają urzędnicy, którzy chcą karać za korzystanie ze studzienek w ogródkach. Nie każdy wie, że pobieranie z nich wody w świetle prawa jest nielegalne i podlega surowym karom. Ile można za to zapłacić?

Kontrole w całej Polsce. Będą sprawdzać działki
Masz ogródek działkowy? Uważaj, bo możesz zapłacić karę (Pixabay)

Dzierżawisz działkę na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych, a swoje plony podlewasz wodą ze studzienki zlokalizowanej na terenie ogrodu? Uważaj, bo może cię to całkiem sporo kosztować.

Okazuje się, że w świetle prawa takie działanie jest nielegalne, a wszystko za sprawą ustawy o prawie wodnym z 2017 roku.

Wynika z niej, że prawo do korzystania z tzw. abisynek, czyli ujęć wodnych bez opłat, mają jedynie właściciele gruntu. Mogą oni korzystać ze wspólnych studzienek jeśli tylko nie przekroczą 5 metrów sześciennych na dobę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dom bez pozwolenia do 70 mkw. Minister: Nowe prawo jeszcze w tym roku

Problem jednak leży w tym, że nie dotyczy to działkowców, bo ci zgodnie z prawem są jedynie dzierżawcami, a nie właścicielami uprawianych terenów.

Muszą więc pamiętać, że korzystanie przez nich z ręcznego ujęcia wody bez odpowiednich zezwoleń jest nielegalne i grozić za to mogą im poważne konsekwencje prawne.

Jakie konkretnie? Jeśli urzędnik skontroluje ogródek działkowy i przyłapie, któregoś z jego użytkowników na nielegalnym poborze wody, może wystawić mandat w wysokości do 5 tysięcy złotych lub karę aresztu.

Aby tego uniknąć trzeba zalegalizować ręczne ujęcia wody znajdujące się na terenie dzierżawionej przez nas działki. Tego typu pozwolenie można uzyskać w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej.

O zmianę przepisów Polski Związek Działkowców apelował do posłów z początkiem roku. Związkowcy dopominali się, aby użytkownicy ogrodów działkowych, mający na nich ujęcia wody, nie musieli występować o pozwolenie wodno-prawne na użytkowanie ich.

Autor: BBI
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić