Wątroba pełni w naszym organizmie funkcję metaboliczną, magazynującą detoksykacyjną i filtracyjną. Jest to największy, a zarazem jeden z najważniejszych organów wewnętrznych, dlatego warto o niego codziennie dbać. Wątrobie szkodzi przede wszystkim regularne sięganie po nadmierne ilości alkoholu. Niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, zażywanie niektórych leków, wirusy lub predyspozycje genetyczne - również mogą przyczyniać się dolegliwości ze strony wątroby.
- Jeden z największych problemów przy przewlekłych chorobach wątroby to brak jakichkolwiek objawów, nawet przez wiele lat. Choroba rozwija się, a pacjent nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, bo nie ma żadnych dolegliwości bólowych- podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi prof. Anna Piekarska.
Nieleczenie chorób wątroby może w rezultacie doprowadzić do raka lub marskości tego narządu, a nawet do przedwczesnego zgonu. Do najbardziej charakterystycznych objawów niealkoholowego stłuszczenia wątroby można zaliczyć przewlekłe zmęczenie, brak energii i uczucie dyskomfortu po prawej stronie brzucha.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Natomiast jeśli przyczyną choroby jest nadużywanie alkoholu, wówczas u pacjenta można zauważyć także opuchliznę w obrębie brzucha i kostek, żółtaczkę i widoczną utratę masy ciała niezwiązana ze zmianą diety, wzmożonym wysiłkiem fizycznym czy stosowaniem niektórych preparatów medycznych. Mniej charakterystyczny symptom zaburzonej pracy wątroby to rumień pojawiający się na dłoniach. W tym przypadku chory ma czerwone i ciepłe dłonie. Tego rodzaju zmiany chorobowe dotyczą najczęściej obu dłoni i występują na ich dolnych częściach. Mogą obejmować również palce. Zmiana barwy skóry na dłoniach może świadczyć też o rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) lub innych poważnych schorzeń. Jeżeli zauważymy u siebie wyżej wymienione dolegliwości, powinniśmy jak najszybciej skonsultować je z lekarzem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.