14 marca się zaczęło. Sędziowie o konfiskowaniu aut Polaków

24

W czwartek 14 marca weszły w życie nowe przepisy. Od teraz policja może konfiskować samochody pijanym kierowcom. Czy będzie to "martwe prawo"? Jak zmiany tłumaczą sędziowie?

14 marca się zaczęło. Sędziowie o konfiskowaniu aut Polaków
Od 14 marca policjanci mogą konfiskować auta kierowców, którzy wsiądą za kółko pod wpływem alkoholu. (Policja)

14 marca 2024 r. weszły w życie przepisy pozwalające na konfiskatę samochodów kierowcom mającym we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Auta stracą również kierowcy, którzy spowodują wypadek przy zawartości powyżej promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy.

Konfiskata samochodu za jazdę w stanie nietrzeźwości to z pewnością surowa kara. Przepisy są jednak pełne wyjątków. Dzień przed zmianą przepisów (13 marca) wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha na antenie Radia Zet powiedział, że "teoretyczne przepisy, wejdą w życie, ale w praktyce będzie to prawo martwe".

Polityk podkreślił, że resort pracuje nad zmianą przepisów, tak by konfiskata aut pijanym kierowcom była możliwa, ale nie obowiązkowa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pijany kierowca dachował. Moment wypadku uchwycony na nagraniu

Czy rzeczywiście za jazdę po alkoholu można stracić samochód? Głos w spawie zabrała sędzia.

Ostateczna interpretacja i stosowanie nowych przepisów będzie wynikać z praktyki sądowej. Będziemy musieli poczekać na konkretne przypadki, które trafią do sądu. W razie wątpliwości sąd może zwrócić się z pytaniami prawnymi do Sądu Najwyższego lub Trybunału Konstytucyjnego - mówi w rozmowie z "Faktem" sędzia Małgorzata Reizer, rzecznik Sądu Okręgowego w Przemyślu.

Mimo że sprawy związane z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu często są rozpatrywane szybciej, to na pierwsze wyroki z pewnością trochę poczekamy. "Śledztwa w sprawie wypadków trwają średnio około roku, a potem następuje proces. Zanim wyrok stanie się prawomocny, może minąć kilka lat" - ustalił "Fakt".

Zgodnie z nowymi przepisami:

  • jeśli kierowca zostanie przyłapany na jeździe z zawartością alkoholu w organizmie wynoszącą co najmniej 1,5 promila w wydychanym powietrzu, sąd orzeknie utratę auta
  • dodatkowo art. 178 kk przewiduje obowiązkową konfiskatę samochodu lub jego równowartości w sytuacjach, gdy kierowca spowoduje wypadek, mając w organizmie minimum 1 promil alkoholu
  • gdy kierowca nie jest właścicielem pojazdu, który prowadził, a przykładowo jechał autem służbowym czy leasingowanym, samochód nie zostanie skonfiskowany, ale za to kierowca będzie musiał zapłacić karę finansową równą wartości pojazdu.
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić