Od ubiegłego roku zasady przyznawania dodatku do emerytury weterana poszkodowanego zmieniły się na korzyść żołnierzy. Od 1 marca w związku z waloryzacją zwiększyła się również wysokość świadczenia.
Dodatek jest przewidziany dla osób, które doznały uszczerbku na zdrowiu podczas uczestnictwa w misjach zagranicznych. Wypłaca go ZUS wraz z emeryturą lub rentą. Aby go otrzymać, konieczny jest status weterana poszkodowanego.
Jak informuje ZUS na swojej stronie, status ten przysługuje osobie, która brała udział w misji pokojowej lub stabilizacyjnej poza granicami państwa i doznała tam uszczerbku na zdrowiu. Musi on być związany z działaniami podejmowanymi w ramach misji lub z chorobą nabytą podczas prowadzenia działań. Poszkodowanemu musi też z tego tytułu przysługiwać odszkodowanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak uzyskać dodatek dla weterana poszkodowanego?
Ponadto, osoba ubiegająca się o dodatek nie może być skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne lub skarbowe związane z wykonywaniem zadań służbowych poza granicami kraju, ani za przestępstwo przeciwko Polsce.
Czytaj także: Jak podwyższyć wysokość emerytury? Jest na prosty sposób
Status weterana poszkodowanego jest przyznawany przez ministra obrony narodowej, ministra właściwego do spraw wewnętrznych lub szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Zgodnie z nowelizacją z 7 lipca 2023 r., dodatek do emerytury może być przyznany także osobom nadal aktywnym zawodowo.
Kwota świadczenia jest uzależniona od procentu uszczerbku na zdrowiu i wynosi od 10 do 80 proc. najniższej emerytury. Od 1 marca, po corocznej waloryzacji, kwota najniższego świadczenia wynosi 1780,96 zł.
Aby ubiegać się o dodatek dla weterana poszkodowanego, najpierw niezbędne jest uzyskanie statusu poszkodowanego w formie decyzji administracyjnej. Następnie weteran musi złożyć wniosek o wypłatę dodatku w ZUS.
Wniosek można dostarczyć osobiście, przez pełnomocnika, pocztą lub za pośrednictwem polskiego urzędu konsularnego. Decyzja jest zazwyczaj wydawana w ciągu 30 dni.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.