Dla ogrodników inwazja mszyc to prawdziwy dramat. Polskie sady i ogrody nawiedzane są przez różne odmiany tych pluskwiaków. Oprócz wysysania soków z roślin szkodniki te przenoszą groźne wirusy i sprzyjają rozwojowi grzybów.
W walce z nimi można sięgnąć po naturalne metody. To m.in. opryski stworzone na bazie wody z dodatkiem octu, czosnku, sody, mleka, gnojówki z pokrzyw i tytoniu. Dla sadowników i amatorów ogrodnictwa dostępne są również specjalistyczne środki ochrony roślin, skutecznie likwidujące mszyce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Choroby, które przenoszą mszyce
Mszyce przenoszą wiele wirusów, które mogą powodować poważne szkody w sadach. Do najpopularniejszych należy m.in. szara pleśń, parach, mączniak czy brunatna zgnilizna. Jak rozpoznać poszczególne choroby?
Parch można rozpoznać po zielonych, aksamitnych plamach na spodzie liści. Z czasem czernieją i powodują skręcanie ich. Charakterystyczne "strupy" powstają na końcówkach pędów.
Podobnie objawia się brunatna zgnilizna. Na owocach pojawiają się brązowe plamy gnilne, otoczone beżowymi okręgami zarodników grzybów. Porażone owoce gniją, kurczą się i zasychają, a na pędach widoczne są "rany".
Kolejną chorobą przenoszoną przez mszyce jest drobna plamistość liści. Jest ona szczególnie szkodliwa dla wiśni oraz czereśni. Na liściach widoczne są bladozielone, a później brunatnoczerwone plamki, które zazwyczaj pojawiają się na brzegach. Z czasem liczba zabrudzeń wzrasta, liście żółkną i opadają, wcześniej jednak na spodniej części powstają charakterystyczne wzniesienia.
Czym jeszcze grozi inwazja mszyc?
Jeśli zaatakowały śliwy lub wiśnie, może to doprowadzić do srebrzystości liści. Objawem tego wirusa są zabarwienia wynikające z działania grzyba rozwijającego się w drewnie. Wtedy też kora drzewa obumiera i zaczyna się łuszczyć. Z kolei szara pleśń powoduje, że kwiaty zaczynają brunatnieć i zasychać, a na owocach pojawiają się zgniłe plamy. Choroba szybko rozprzestrzenia się na całe kiście owoców.
Ostatnią popularną chorobą, wywołaną przez mszyce jest mączniak. Obejmuje on liście, pędy, kwiaty, zawiązki, jak i dojrzewające owoce. Jak ją rozpoznać? Już na etapie pąka na całej powierzchni rośliny widoczny jest mączysty nalot.
Zobacz także: Idealnie zastąpi trawnik. Jest tylko jeden warunek
Jak zwalczyć mszyce?
Aby pozbyć się mszyc z roślin, warto zastosować kilka metod. Przede wszystkim możesz zmyć szkodniki silnym strumieniem wody z węża ogrodowego, a następnie usunąć je ręcznie za pomocą ręcznika papierowego. Zastosuj też naturalne opryski, np. z szarego mydła. Do 1 litra wody dodaj 1 łyżkę mydła potasowego, wymieszaj, a następnie spryskaj zainfekowane drzewo lub krzew.
Warto także stosować wywary, m.in. z czosnku, pokrzywy czy mniszka lekarskiego. Możesz również zasadzić rośliny odstraszające mszyce. Sięgnij po lawendę, czosnek, miętę lub nasturcję.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.