Przed nami obchody Wielkiego Tygodnia, przygotowujący katolików do Świąt Wielkiej Nocy, które w tym roku przypadają na ostatni weekend marca. Okazuje się, że będziemy świętowali krócej. Wszystko dlatego, że na najbliższy weekend przypada zmiana czasu na letni.
W nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną przestawimy nasze zegarki z godziny 2:00 na 3:00. Oznacza to, że będziemy spali o godzinę krócej, a co za tym idzie, nasze świętowanie potrwa o godzinę krócej.
Zegarki w naszych smartfonach przestawią się automatycznie, podobnie jak smartwatche. Niestety analogowe zegarki nie mają takiej opcji, przez co niezbędne będzie własnoręczne przestawienie czasomierzy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmiana czasu z zimowego na letni
Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza także zawirowania na kolei. Pasażerowie będący wówczas w podróży, dotrą do celu z godzinnym opóźnieniem. Na szczęście będzie to tylko opóźnienie teoretyczne, wynikającym z przesunięcia wskazówek naszych zegarów. Nie będzie miało wpływu na wydłużenie faktycznego czasu podróży.
Czy w 2024 roku przesuniemy wskazówki po raz ostatni?
Jak co roku, przy okazji zmiany czasu wraca kwestia jej zasadności. Specjaliści wskazują, że wpływa ona negatywnie na funkcjonowanie naszego organizmu. Do tego nie ma ekonomicznego uzasadnienia dla jej przeprowadzania. Od lat toczą się dyskusje na temat rezygnacji ze zmiany czasu. Co rok wraca też pytanie, czy w tym roku przesuniemy wskazówki zegarków po raz ostatni?
Wygląda na to, że na zmiany przyjdzie nam jeszcze poczekać. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami zegarki będziemy przestawiali co najmniej do 2026 roku. Nie dla wszystkich to dobra wiadomość, bo jak pokazują badania, mechanizm przechodzenia z czasu zimowego na letni i odwrotnie, ma w naszym kraju wielu przeciwników.
Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia ZET w 2022 roku wynika, że blisko 80 procent ankietowanych chciałoby likwidacji corocznej zmiany czasu. Niespełna 14 procent opowiedziało się za pozostaniem przy obecnym mechanizmie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.