O wysokiej dla tego okresu roku aktywności niedźwiedzi poinformowało Nadleśnictwo Baligród Lasów Państwowych. Na swoim fanpage'u w mediach społecznościowych zamieszczają zdjęcia i filmiki z leśnych fotopułapek, na których widać, że niedźwiedzie wcale nie śpią głębokim snem, a spacerują po lasach.
Niedźwiedzie korzystają z zimowej aury - podpisali leśnicy jedno ze zdjęć.
"Dlaczego miś nie śpi?"
Widoki te wywołują spore zdziwienie u internautów, którzy dziwią się, że "miś nie śpi". Niektórzy uważają, że to znak, że zima znów będzie łagodna i krótka. Mogą też wychodzić na spacery przez ograniczony dostęp do pożywienia.
Czytaj także: Co tam się działo?! Pięści poszły w ruch
Nie jest tak, że się nie budzą
Leśnicy jednak uspokajają — jest to normalny widok. Wbrew powszechnemu przekonaniu drapieżniki te nie spędzają całego okresu zimowego we śnie. - To nie jest tak, że idą spać na jesieni i się nie budzą. Nawet kiedy hibernują, to są momenty, że wstają na chwilę — tłumaczyła w rozmowie telefonicznej z TVN Meteo Anna Malinowska, rzeczniczka prasowa Lasów Państwowych.
W tym roku były momenty, kiedy spały, a są takie, kiedy są aktywne - wyjaśniała Malinowska.
Naturalnie zimowa aktywność nie jest jednak tak duża, jak wiosną czy latem. Kładą się w gawrach tylko wtedy, kiedy są tęgie mrozy i duża pokrywa śnieżna. Z tego wynika, że niedźwiedzie drzemki są zwyczajnie krótsze, niż byłyby podczas mroźnej i śnieżnej zimy.
Ryzyko spotkania z człowiekiem
Ze względu na wzrost liczby tych zwierząt, istnieje coraz większe prawdopodobieństwa spotkania z człowiekiem. Trzeba pamiętać, że to drapieżniki i zawsze są to spotkania obciążone ryzykiem, szczególnie kiedy trafi się na niedźwiedzicę z młodymi.
Niedźwiedzie są najbardziej aktywne jesienią, kiedy gromadzą tłuszcz na zimę. Wtedy szczególnie często zbliżają się do siedlisk ludzkich, by wyjadać śmieci z koszy. Aby temu zapobiec, leśnicy sadzą i pielęgnują drzewa owocowe, bo jabłka i gruszki są przysmakiem tych zwierząt.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.