NASA odnalazła szczątki zagubionej sondy na Księżycu

18

Nieudane lądowanie indyjskiej sondy na Księżycu miało miejsce we wrześniu 2019 roku. Teraz amerykańska agencja NASA odnalazła Vikrama.

NASA odnalazła szczątki zagubionej sondy na Księżycu
(Twitter, NASA)

Indyjska misja zapowiadała się naprawdę ciekawie. "Chandrayaan-2", bo tak została ona zatytułowana, odbyła się na początku września 2019 roku. To właśnie wtedy sonda miała wylądować na nieodkrytym jeszcze południowym biegunie Księżyca. Nie wszystko jednak poszło zgodnie z planem. Tuż przed posadzeniem lądownika Vikram na Księżycu utracono łączność z urządzeniem.

Przez dwa miesiące nie wiedzieliśmy, co stało się z lądownikiem. Według doniesień niektórych mediów Vikram nie rozbił się - agencja miała po prostu utracić łączność z sondą. Jednak z początkiem grudnia 2019 roku NASA poinformowała o losach lądownika.

NASA z pomocą indyjskiego inżyniera, Shanmuga Subramaniana, odnalazła szczątki Vikrama. Mężczyzna skontaktował się z agencją po przeanalizowaniu zdjęć opublikowanych przez Lunar Reconnaissance Orbiter Camera. Agencja potwierdziła, że Shanmuga zidentyfikował sondę, która znajdowała się 500 metrów od wyznaczonego miejsca lądowania.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

NASA opublikowała oświadczenie na swojej stronie, w którym napisała, że "mimo takiej straty, zbliżenie się do powierzchni było ogromnym sukcesem". Co w takim razie zawiodło? Lądownik rozbił się z powodu problemów z systemem hamowania.

Zobacz także: Zobacz także: Przebada Europę. Naukowcy umieścili go pod warstwą lodu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić