Przemysław Czarnek ogłosił wdrożenie programu przeciwdziałania krótkowzroczności u dzieci pt. "Dobrze Cię Widzieć". Pilotażowo zostanie on wprowadzony na terenie województwa lubelskiego. Inicjatywa stanowić będzie "czwarty komponent narodowego programu wsparcia dzieci i młodzieży po pandemii koronawirusa".
Uniwersytet Medyczny w Lublinie najpierw pilotażowo w województwie lubelskim, a docelowo w całej Polsce, będzie badać wzrok dzieci, po to, żeby leczyć krótkowzroczność, która staje się epidemią i stworzyć zalecenia takiego funkcjonowania ze sprzętem informatycznym, które będzie najmniej szkodliwe dla uczniów – ogłosił w piątek Przemysław Czarnek na konferencji prasowej.
Zapowiedziano program badania wzroku u dzieci. "Krótkowzroczność jest epidemią naszych czasów"
Głos w sprawie zabrał rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Robert Rejdak. Zauważył, że program realizowany będzie przy pomocy nowoczesnych technik i metod. Podkreślił także, że "krótkowzroczność jest epidemią naszych czasów".
Zmęczyło nas już to słowo, ale jedna epidemia pociąga drugą i zdalna nauka, która była koniecznością, spowodowała, że krótkowzroczności jest więcej – powiedział prof. Rejdak.
Komplementy ze strony ministra zdrowia. "Wykorzystanie najnowszych technologii"
Na konferencji obecny był także minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zapowiedział, że badania przesiewowe obejmą blisko tysiąc dzieci. Każde z nich będzie miało zrobione cyfrowe zdjęcie oczu.
Te fotografie będą analizowane z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji, które będą robiły pewnego rodzaju prediagnostykę, bo będą wskazywać obszary ryzyka. To jest rzeczywiście wykorzystanie najnowszych rozwiązań w technologii związanych z medycyną, a na dodatek możliwość przebadania tak dużej grupy dzieci i poprawienia tego algorytmu. Uczynienia go po prostu doskonałym - powiedział szef resortu zdrowia.
Czytaj także: Papież o LGBT. To może wielu zaskoczyć
Obejrzyj także: Przemysław Czarnek w ogniu krytyki. Wiceprezes Porozumienia przestrzega
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.