Biblia Gutenberga zalicza się do najdroższych książek na świecie. Jest równie cenna jak "Kodeks Leicester" Leonarda Da Vinci i "Ewangeliarz Henryka Lwa". Gutenberg wydał ją w latach 1452-1455 w około 180 egzemplarzach. Do naszych czasów przetrwało 48 egzemplarzy, choć zaledwie 20 z nich to dzieła kompletne. Największą liczbą woluminów dysponują Niemcy (12) i Amerykanie (11).
Jedno z dzieł Gutenberga znajduje się także w naszym kraju. Jak przypomina portal "Fakt", znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie (woj. pomorskie). Znajdujący się w naszym kraju egzemplarz wydrukowany został na papierze i składa się z dwóch tomów. Takich egzemplarzy zachowało się tylko 17.
Pelplińska Biblia Gutenberga jest jednym z niewielu egzemplarzy, które posiadają oryginalną XV-wieczną oprawę introligatorską, której twórcą był mistrz Henryk Coster z Lubeki. Jego tłoczona sygnatura widnieje na obu tomach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Deskowe oprawy z dębiny bałtyckiej w ślepo tłoczonym obleczeniu z barwionej na czerwono koziej skóry, z mosiężnymi zapinkami, narożnikami i guzami — tak oprawę pelplińskiej Biblii opisuje Diecezja Pelplińska.
Skąd Biblia Gutenberga wzięła się w Pelplinie?
Do Polski wydrukowana przez Gutenberga trafiła na przełomie XV i XVI wieku. Jej nabywcą był biskup Mikołaj Chrapicki, kolekcjoner rękopisów i inkunabułów. Pierwotnie była przechowywana w zamku biskupów chełmińskich w Lubawie. W 1833 roku została przeniesiona z Lubawy do Pelplina, gdzie znajdowała się stolica diecezji chełmińskiej i biblioteka diecezjalna.
Przed wybuchem II Wojny Światowej zdecydowano się przewieźć Biblię z Pelplina do Warszawy, gdzie została zdeponowana w skarbcu Banku Gospodarstwa Krajowego. We wrześniu 1939 roku dzieło zostało wywiezione do Paryża, skąd w 1940 roku zostało przetransportowane do Londynu, skąd z innymi dziełami sztuki wyruszyła w podróż morską do Kanady.
Do 1959 roku przechowywana była w skarbcu w Ottawie, skąd wróciła do Pelplina, gdzie znajduje się do dziś. Oryginał dzieła nie jest dostępny dla zwiedzających. Można jednak oglądać ją cyfrowo, na specjalnej stronie internetowej. Mimo tych licznych zawirowań Biblia Gutenberga zachowała się w bardzo dobrym stanie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.