Gdy kupujemy nowe buty, w pudełku możemy znaleźć kilka saszetek z napisem "silica gel". Zwykle traktujemy je jako śmieć i wyrzucamy do kosza. Jednak okazuje się, że ta mała torebeczka wypełniona żelowymi kulkami może nam się przydać w kuchni.
W saszetce znajduje się żel krzemionkowy, naturalnie występujący w przyrodzie, który jest oczyszczony i przetworzony do postaci granulatu. W przemyśle obuwniczym jest wykorzystywany do osuszania różnego rodzaju materiałów i chronienia ich przed wilgocią. Właśnie dlatego dorzuca się je do pudełek z butami, gdy te długo leżą w chłodnych magazynach.
Silikonowe kulki włóż do chlebaka
Pewnie nie raz zdarzyło się wam, że już po kilku dniach od zakupu, pieczywo spleśniało i pojawił się na nim zielonkawy nalot. Powodem tego jest wilgoć, która daje grzybom i bakteriom idealne warunki do rozwoju. By zapobiec przedwczesnemu pleśnieniu chleba lub bułek i przedłużyć ich świeżość, wystarczy włożyć do chlebaka lub do pojemnika, w którym przechowujesz pieczywo, 2-3 saszetki z silikonowymi kulkami, które dołączane są do pudełek z butami.
Silica gel pochłania wilgoć, więc istnieje ryzyko, że pieczywo szybciej stanie się suche, jednak to wcale nie oznacza, że będzie musiało trafić do kosza. Z czerstwego chleba można zrobić grzanki, tosty francuskie, wykorzystać do zrobienia kotletów czy też serowych zapiekanek. Natomiast chleba pokrytego pleśnią nie da się już uratować i należy się go pozbyć.
Zwróć uwagę, by saszetki z żelem nie miały żadnych dodatków. W torebce powinny się znaleźć jedynie bezbarwne kuleczki. Żel krzemionkowy nie jest toksyczny, jednak warto się upewnić, czy w torebce nie nie ma oprócz niego np. szkodliwego dla zdrowia chemicznego proszku.
Ponadto silica gel znajdzie swoje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w szafkach z butami lub w szafach z ubraniami. Gdy umieścimy tam torebeczki z granulatem, wyciągną wilgoć i usuną nieprzyjemny zapach.