Jak przypomina Tatrzański Park Narodowy, poruszanie się w ośnieżonej części Tatr, wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Należy posiadać sprzęt tj. raki, czekan, kask, a także umieć się nim posługiwać.
Z komunikatu dowiadujemy się ponadto, że w ciągu kilku najbliższych dni w Tatrach prognozowane są burze.
Istotną informacją dla turystów jest też to, że na żółtym szlaku pomiędzy Halą Ornak a Przełęczą Iwaniacką oraz na zielonym szlaku pomiędzy Halą Gąsienicową a Równią Waksmundzką są uszkodzone mostki. Dlatego tak ważne jest zachowanie w tych miejscach szczególnej ostrożności.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z komunikatu opublikowanego w mediach społecznościowych dowiadujemy się również, że otwarte są już następujące odcinki szlaków turystycznych (zamykane co roku od 1 grudnia do 15 maja):
- Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz
- Dolina Tomanowa – Chuda Przełączka
- Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko
Czytaj także: Rafał zginął w Tatrach. Jego mama wystosowała ważny apel
TPN przypomina, iż od 1 marca do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się od zmierzchu do świtu po wszystkich szlakach na terenie Parku.
Od poniedziałku 29 kwietnia obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zamknięty dla uprawiania wszelkich form narciarstwa z wyjątkiem czerwono znakowanego szlaku na odcinku Czarny Staw pod Rysami - Rysy, dla którego termin zamknięcia dla ruchu skiturowego ogłosimy w późniejszym terminie – informuje Park w komunikacie.
W komunikacje TPN znajdziemy również ważne zalecenia dla turystów. Wśród najważniejszych wymienić należy (za tpn.gov.pl)
- Zabezpiecz się przed zimnem. Dobry ubiór i buty powinny zapewnić ochronę przed przemakaniem, osłonę przed wiatrem, wyparowaniem ciepła i nadmiernym poceniem;
- W czasie silnego wiatru nie wybieraj się w góry;
- Nie wychodź w góry bez okularów przeciwsłonecznych. Konieczne jest również nakrycie głowy. Twarz, ręce i kark posmaruj kremem o wysokim współczynniku UV;
- Wychodź w góry wcześnie. Zaplanuj trasę tak, aby zakończyć ją przed zmrokiem. Nigdy nie podejmuj wycieczki samotnie. Zostaw informację o planowanej trasie i godzinie powrotu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.