Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

5 tys. dodatku do emerytury. Jest jeden warunek

11

Nawet 5540 złotych dodatku do swojej emerytury może dostać senior, który spełni odpowiednie warunki. A w zasadzie jeden, bardzo precyzyjny. Emeryturę honorową, bo o niej mowa, otrzymuje się po ukończeniu stu lat. Jakie są warunki przyznawania świadczenia i dlaczego dostają je głównie kobiety?

5 tys. dodatku do emerytury. Jest jeden warunek
Emeryturę honorową ZUS wypłaca osobom, które ukończyły sto lat życia (Adobe Stock, txakel)

ZUS może wypłacić tzw. emeryturę honorową. Jest to świadczenie, które przysługuje każdemu polskiemu obywatelowi, który ukończy sto lat życia.

Jego wysokość wynosi obecnie 5540,25 złotych. Podkreślić należy jednocześnie, że jest to dodatek do nominalnej emerytury.

Świadczenie, które wypłacane jest niezależnie od wysokości podstawowej emerytury/renty oraz wszelkich dodatków, które otrzymuje senior. W przepisach zapisane jest, że każdej osobie po ukończeniu stu lat przysługuje dokładnie taka kwota. Niebagatelna w czasach drożyny i galopującej inflacji. 5540,25 złotych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Klub milionerów. "Nie wiem z czym pan ma problem"

Co ciekawe, ZUS wypłaci emeryturę honorową nawet w przypadku, gdy świadczeniobiorca nie pracował przez całe życie i nie wypracował żadnej emerytury.

Świadczenie jest przyznawane z automatu i wypłacane automatycznie przez ubezpieczyciela. Takie same przepisy obowiązują oczywiście w KRUS.

Według informacji przekazanych przez ZUS, obecnie emeryturę honorową pobiera dokładnie 2850 osób. Co ciekawe, w tym gronie jest tylko 430 mężczyzn oraz 2420 kobiet. To niemal sześć razy więcej na korzyść pań, które średnio żyją dłużej i częściej dożywają sędziwego wieku.

Na jakich zasadach można się starać o wypłatę emerytury honorowej?

Aby dostać emeryturę honorową nie trzeba składać żadnego wniosku czy wypełniać formularza. Ubezpieczyciel przyzna ją z automatu, gdy senior ukończy sto lat.

Jest jednak jeden ważny wyjątek: jeżeli ktoś nigdy nie pobierał świadczenia z ZUS-u albo KRUS-u, wówczas musi się upomnieć o swoją emeryturę honorową.

Co ważne, emerytury honorowe również podlegają waloryzacji, choć na innych zasadach, niż zwykłe świadczenia.

Obecnie jej wysokość to 5540,25 złotych i takie pieniądze dostanie każdy emeryt, któremu przyznano dodatek w tej wysokości. W 2024 roku zmieni się wysokość emerytury honorowej, ale tylko dla nowych beneficjentów.

Pozostali dostaną ją w takiej wysokości, jak pierwsze otrzymanie od ZUS-u świadczenie honorowe. Emerytura dla stulatków zmienia się więc tylko dla nowych beneficjentów, raz przyznana już nie ulega zmianie, chyba że inaczej zadecyduje ustawodawca. I tak do końca życia, bo jest to dodatek, który jest niezbywalny.

Autor: KGŁ
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić