"Z ogromnym żalem informujemy o śmierci arcymistrzyni Joanny Dworakowskiej (21.10.1978-13.04.2024)" - napisał w poniedziałek Polski Związek Szachowy.
Czytaj także: 86-latek czyta wiersze na ulicy. Ludzie są poruszeni
Joanna była czołową polską szachistką przełomu XX i XXI wieku. Jej największe sukcesy były pod koniec lat 90. i na początku XXI w. Zdobyła trzy złote medale Mistrzostw Polski (1997, 1998 i 2001 r.). Co więcej, brała też udział w Mistrzostwach Świata Kobiet w Moskwie i 2001 roku doszła do 1/8 finału - mówi w rozmowie z o2.pl szachista Michał Kanarkiewicz.
Kanarkiewicz podkreśla, że 45-latka na przełomie XX i XXI w. odnosiła ogromne sukcesy. - Była w czołówce światowej w szachach. Najwyższe miejsce, jakie Joanna zajmowała w rankingu szachowym to 23. miejsce w rankingu szachów kobiecych na świecie (2002 r.) - dodaje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Dzięki sukcesom Joanny na arenie międzynarodowej Polki miały szansę zdobywać dobre rezultaty - wskazuje nasz rozmówca.
Szachista wskazuje, że Joanna posiadała tytuł arcymistrzyni (wśród kobiecych szachów najwyższy tytuł) oraz męski tytuł mistrza międzynarodowego (kategoria open).
- W pojedynkach z mężczyznami Joanna Dworakowska wygrała w 2002 r. z Aleksandrem Oniszczukiem - amerykańskim arcymistrzem ukraińskiego pochodzenia - mówi nam Kanarkiewicz.
Joanna Dworakowska była m.in. trzykrotną Mistrzynią Polski Kobiet w szachach klasycznych, dwukrotną Mistrzynią Polski w szachach szybkich i trzykrotną Mistrzynią Polski w szachach błyskawicznych.
45-latka sześciokrotnie reprezentowała Polskę na Olimpiadzie Szachowej (w tym w 2002 r. zdobyła brąz wspólnie z drużyną). W 2009 r. zdobyła brązowy medal za wynik indywidualny na Drużynowych Mistrzostwach Świata.
Na Drużynowych Mistrzostwach Europy zdobyła wspólnie z drużyną m.in. złoto w 2005 r. i srebro w 2007 r. Srebrny medal za wynik indywidualny zdobyła w 2009 r.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl