Wojewoda lubelski, Lech Sprawka podczas konferencji prasowej w sobotę podsumował program dystrybucji węgla po preferencyjnej cenie dla gospodarstw domowych przez gminy w województwie lubelskim. Chodzi o program rządowy, który miał pomóc osobom ogrzewającym domy tym surowcem.
Czytaj także: Matkę chłopca ukarano. Smutny widok we Wrocławiu
Jak się okazuje, 140 gminy województwa lubelskiego posiadają ok. 5 tys. ton niesprzedanego węgla, a większość domów zakończyła już sezon grzewczy.
W zasobach gmin pozostało 5 tys. ton i ta sprzedaż końcowa dotyczy około 140 gmin na 213 w województwie lubelskim - poinformował wojewoda lubelski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W sumie gminy województwa lubelskiego w sezonie grzewczym 2022/2023 zakupiły w ramach programu dystrybucji węgla po preferencyjnych cenach dla gospodarstw domowych 144 tys. ton węgla, z czego sprzedane zostało mieszkańcom 139 tys. ton węgla.
Jak przekazał na konferencji wojewoda, zgodnie z zasadami, wynikającymi z nowelizacji ustawy, mieszkańcy mogą w dalszym ciągu składać wnioski o zakup węgla po preferencyjnych cenach, do 30 czerwca br., natomiast sprzedaż końcowa ma być prowadzona najpóźniej do 31 lipca br.
Najwięcej węgla zostało w gminach: miasto Chełm (238 ton), gmina Żółkiewka (228 ton), gmina Puławy (180 ton).
Najwięcej węgla odebrały gminy: gmina Ryki (2935 ton), gmina Zamość (2647 ton), gmina Puławy (1908 ton), miasto Chełm (1800 ton), gmina Kłoczew (1743 ton), gmina Dęblin (1692 ton).
Jak ustalił portal lublin112.pl, aby pozbyć się zalegającego na składach węgla, część samorządów zaczęła sprzedawać surowiec ten bez limitów, a także mieszkańcom spoza terenu gminy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.