Francuscy biskupi obradują nad "szerokim programem odnowy zarządzania" w Kościele. Na spotkaniu w Lourdes postanowiono powołać niezależny krajowy organ ds. zadośćuczynienia ofiarom pedofilii. Na jego czele stanie prawniczka Marie Derain de Vaucresson, która wcześniej zajmowała się głównie prawami dziecka.
Biskupi stwierdzili, że wypłaty odszkodowań zostaną sfinansowane ze sprzedaży kościelnych nieruchomości. Pozostałe fundusze pozyskane zostaną przy pomocy pożyczek.
Wypłacą ofiarom odszkodowania. "Odpowiedzialność instytucjonalna"
Podczas wcześniejszych obrad uznano "odpowiedzialność instytucjonalną" Kościoła Katolickiego za przestępstwa seksualne popełniane przez księży i zakonników. 120 biskupów przyznało, że miały one wymiar "systemowy".
Jakiś czas temu Niezależna Komisja ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele (Ciase) ujawniła w raporcie, że od 1950 roku ofiarami księży-pedofilów padło 216 tys. osób. Głównie byli to chłopcy w wieku od 10 do 13 lat.
Ogromna skala pedofilii we francuskim Kościele. Ponad 216 tys. ofiar księży
CEF utworzy grupy robocze odpowiedzialne za refleksję nad różnymi aspektami zarządzania diecezjalnego lub krajowego oraz za przedstawianie duchownym zaleceń. Będą one kierowane przez osoby świeckie.
Przekażemy Ojcu Świętemu, po krótkiej pracy nad nimi, zalecenia Ciase dotyczące Kościoła powszechnego, w szczególności prawa kanonicznego – poinformował bp de Moulins-Beaufort.
Obejrzyj także: Pedofilia w Kościele. Brak współpracy Episkopatu? „Biskupi się boją”