Widmo ataku Rosji na Ukrainę wisiało w powietrzu już od kilku tygodni. Rosyjskie wojska gromadziły się w pobliżu ukraińskiej granicy, co nie umknęło uwadze komentatorów na całym świecie. Inwazja rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku o godzinie 5:00 nad ranem czasu kijowskiego. Atak spotkał się ze zdecydowanym potępieniem na arenie międzynarodowej.
Narody świata solidaryzują się z Ukrainą. Zarówno w momencie ataku Rosji, jak i na godziny przed inwazją, wiele ważnych budynków w dużych miastach na całym globie rozświetliło się w kolorach flagi Ukrainy. Wśród nich był m.in. legendarny drapacz chmur Empire State Building w Nowym Jorku.
Wsparcie dla Ukrainy popłynęło również z państw Europy. Na żółto-niebiesko podświetlono m.in. pałac prezydencki na Słowacji, wieżę widokową Petrińska w czeskiej Pradze, czy jeden z wieżowców w Kosowie.
Solidarność wobec Ukrainy wyrazili także Francuzi. Kolory flagi zaatakowanego kraju pojawiły się na paryskim ratuszu. W stolicy Gruzji specjalne podświetlenie zagościło na tamtejszej wieży telewizyjnej. Szerokim echem w mediach społecznościowych odbiły się również działania Niemców. Nasi zachodni sąsiedzi nadali kolory niebieski oraz żółty Bramie Brandenburskiej w Berlinie.
Obojętnie wobec sytuacji na Ukrainie nie przeszli również Litwini. Ogromna flaga pojawiła się tam na budynku uniwersytetu w Wilnie. Kolory niebieski i żółty zagościły również w studio litewskiej telewizji publicznej.
Polacy wspierają Ukrainę
Ukraińskich kolorów nie mogło również zabraknąć na budynkach w Polsce. Na niebiesko i żółto podświetlono m.in. Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Tysiące internautów wyraziły nadzieję, że podobna konfiguracja oświetlenia zagości na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.